Bahçeli'den 4+4+4'te kutuplaşma uyarısı

Bahçeli'den 4+4+4'te kutuplaşma uyarısı

Hükümet 12 yıllık zorunlu eğitim yasa teklifindeki ilk 4 yılın ardından açıköğretim seçeneğinden geri adım attı. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli'ye göre, bu adım bile zorunlu eğitimi kesintisiz 12 yıla çıkaramaz. Bahçeli, "Tartışmanın İmam Hatip ekseninde yürütülmesi kutuplaşmaya davet çıkarır" dedi; AK Parti'yi teklifi yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, "İlköğretim ve Eğitim Kanunun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ne ilişkin tartışmalara da değindi.

"Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde, Türk milli eğitim sisteminin sorunlarından kurtularak, atılım yapamadığını" öne süren Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümet, günü kurtarmaya dönük çelişkileriyle, polemik dozu had safhada olan yaklaşımlarıyla ve istimara prim veren siyasi tutumuyla eğitim sistemimizi adeta yap boz tahtasına çevirmiştir. Halbuki eğitimi öncelikli konu olarak gören partimiz, daha 1999 yılı seçimlerine giderken hazırladığı seçim beyannamesinde, zorunlu temel eğitimin süresinin 12 yıla çıkarılmasını amaç olarak tayin etmiştir. Uzun vadede 12 yıllık zorunlu temel eğitimin tesis edilebilmesi için de gerekli alt yapı çalışmasının yapılması partimizce kabul edilmiş ve savunulmuştur.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup başkanvekillerinin imzasıyla TBMM'ye verilen "İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" kamuoyuna zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması şeklinde yansıtılmıştır. Ancak ortaya çıkan durum, zorunlu eğitimin bazı hallerde 4 yıllık ilköğretim birinci kademeyle sınırlandırılacağını göstermiştir.

Birçok mahsuru içinde barındıran bu sözde hazırlığın, geleceğimize katkı sağlaması ve evlatlarımızın ihtiyaçlarını karşılaması söz konusu bile olmayacaktır.

Ancak dün itibarıyla teklifte eleştirilere neden olan ilk 4 yılın ardından açıköğretim seçeneğinden geri adım atıldığı ve açıköğretim uygulamasının ikinci 4 yılın ardından devreye sokulacağı kamuoyuna yansımıştır. Böyle olsa bile zorunlu eğitimin kesintisiz 12 yıla çıkması söz konusu olmayacaktır.

Ancak tartışmaların genelde meslek liseleri, özelde imam hatip liseleri ekseninde yürütülmesi ise yeni bir kutuplaşmaya davetiye çıkarmıştır. Bu ülkede meslek veya imam hatip lisesinde okuyan evlatlarımızın hiç kimseden eksik kalır yanı ya da herhangi bir yetersizlikleri bulunmamaktadır."

"AK Parti 28 Şubat imalatı"


"28 Şubat post modern müdahalesi"nin diğerlerinden ayrı ve kıyaslanmaz bir özelliği bulunduğuna dikkati çeken Bahçeli, şöyle devam etti:


"Adalet ve Kalkınma Partisi zihniyeti, bu karanlık dönemde yeşermiş ve bin yıl süreceği iddia olunan süreçten siyasetin kundağına düşmüştür. Olan maalesef, rahmetle andığımız merhum Necmettin Erbakan Bey ve arkadaşlarına olmuştur. Sıkıntıyı onlar çekmiş, siyasetten onlar yasaklanmış, hükümetten onlar uzaklaştırılmıştır. Ve elbette Adalet ve Kalkınma Partisine gün doğmuş, başta Başbakan olmak üzere, Milli Görüş gömleğini çıkartanlar sözde mazlum görüntüleriyle demokrasi dışı temas ve dayatmalardan ziyadesiyle kazançlı çıkmışlardır.

Artık Adalet ve Kalkınma Partisinin bir 28 Şubat yapımı, klasiği, sürümü ve imalatı olduğu şüpheye yer bırakmayacak kadar net ve berraktır. Görüyoruz ki askeri vesayet şartları altında filizlenen bu zihniyet, bugünkü zaman diliminde, otoriter ve baskıcı bir yönetimin tüm çirkin ve katlanılmaz yöntemlerine başvurmaktadır."

Hocalı katliamı

Hocalı katliamına da değinen Bahçeli, "Yukarı Karabağ huzura ermeden, Hocalı'nın gözyaşları silinmeden hiçbirimize huzur ve rahat yüzü yoktur" dedi.


Suriye'deki durum

"Türk milletinin ızdırapları, travmaları, dramları kimsenin iştahını kabartmamalı, kimseyi heveslendirmemelidir" diyen MHP lideri, "Adalet ve Kalkınma Partisi zihniyeti, sonu görülmeyen maceraya atılmaktan vazgeçmeli, savaş naraları atmaktan uzaklaşmalı,
Esad yönetimiyle muhalifler arasında diyalog kanalları oluşturmalıdır" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS