Öğrenciler peşpeşe civadan zehirlendi

Öğrenciler peşpeşe civadan zehirlendi

Kilis'in Musabeyli ilçesinde, okulda yere dökülen cıvadan etkilenerek Gaziantep'e sevk edilen öğrenci sayısı 117'ye yükseldi.

Okulda deney için kullanılan cıvanın yere düşürülmesi sonucu zehirlendikleri belirtilen öğrencilerin, Gaziantep Çocuk Hastanesindeki tedavileri devam ediyor.

Öğrencilere, vücutlarındaki cıvanın atılması için ilaç tedavisi uygulanıyor.

Gaziantep Çocuk Hastanesi Başhekim Vekili Yalçın Mahsereci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis'ten hastanelerine öğrenci sayısının 117'ye yükseldiğini belirterek, yoğun bakımda tedavi gören bir çocuğun sağlık durumunun iyiye gittiğini söyledi.

Musabeyli ilçesi 75. Yıl İlköğretim Okulunda 24 Şubat'ta meydana gelen olayda, 8. sınıf fen bilgisi dersinde, dolapta bulunan ve deney için kullanılan cıvanın yere düşürülmesi sonucu çok sayıda öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştı.

Kahramanmaraş'ta da 19 kişi hastanelik oldu 

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde de, cıvadan zehirlenen 19 öğrenci Gaziantep'e getirildi.

Elbistan'a bağlı Karahasanuşağı köyü ilköğretim okulunda eğitim gören ve rahatsızlanan öğrencilerden 19'u, Kahramanmaraş Devlet Hastanesinde yapılan ilk tedavilerinin ardından, Gaziantep Çocuk Hastanesine sevk edildi.

Gaziantep Çocuk Hastanesi Başhekim Vekili Yalçın Mahsereci, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, birinin yoğun bakıma alındığı çocukların hiçbirinin hayati tehlikelerinin bulunmadığını ve genel sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Dr. Mahsereci, öğrencilerden alınan kan ve idrar örneklerinin Ankara'ya gönderildiğini kaydetti.

Bir vaka da Konya'dan

Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde de girdikleri fen bilimleri laboratuvarında yere döktükleri cıvadan zehirlenen 30 öğrenci ile sınıfı boşaltmaya çalışan öğretmen ve hizmetli hastaneye kaldırıldı.

İlçe merkezindeki Seniha Belgin İlköğretim Okulu'nda okuyan 8. sınıf öğrencileri, boş geçen fen dersinde fen bilimleri laboratuvarına girerek dolaptaki cıva kabı ile oynamaya başladı.

Bu sırada kabı yere düşüren öğrenciler, kabın içinde bulunan cıvanın dökülmesine rağmen oyunlarına devam ettiler. Bir süre sonra öğrencilerin durumu anlatmasıyla sınıfa gelen nöbetçi öğretmen Mustafa Ağcaoğlu ve hizmetli Muazaffer Karabulut sınıfı boşalttı.

Kısa süre sonra baş ağrısı ve nefes darlığı çeken 30 öğrenci ile nöbetçi öğretmen Ağcaoğlu ve hizmetli Karabulut, ambulanslarla Cihanbeyli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Burada ilk müdahalesi yapılan Karabulut ile 9 öğrenci Ankara'ya sevk edildi.

Yaşanan bu olayın ardından okulda eğitime bir gün ara verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS