4+4+4 haftaya Eğitim Komisyonu'na geliyor

4+4+4 haftaya Eğitim Komisyonu'na geliyor

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifini, 5 Mart Pazartesi günü ele alacak.

Komisyon, 5 Mart Pazartesi günü, "İlköğretim ve Ortaöğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", "Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ile "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ni görüşecek.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilköğretim okullarının dört yıl süreli birinci kademe ve dört yıl süreli ikinci kademeden oluşmak üzere toplam sekiz yıl süreli mecburi eğitim veren kurumlardan oluşması; ortaöğretim kurumlarının ise dört yıl süreli zorunlu eğitim veren kurumlardan oluşması ve böylece 12 yıllık zorunlu eğitim sistemine geçilmesi öngörülüyor.

TBMM Adalet Komisyonu da aynı gün, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'nı ele alacak.

Kadına yönelik şiddete ağır cezalar getiren tasarı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, tüm çocukların, aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS