CHP: "Pozantı'yı tarafsız komisyon incelemeli"

CHP: "Pozantı'yı tarafsız komisyon incelemeli"

"Pozantı'daki iddiaları Adalet Bakanlığı değil, Bağımsız Araştırma Komisyonu incelemeli..." Pozantı Cezaevi'nde kötü muamele iddialarını yerinde inceleyen CHP milletvekilleri rapor hazırladı. Raporda, Adalet Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin yanlı karar verebileceği öne sürüldü ve cezaevlerini denetlenmesi için Denetleme Komisyonu oluşturulması istendi.

Taciz, dayak, kötü muamele iddiaları ile gündemdeki Pozantı Cezaevi ile ilgili CHP'li beş milletvekili rapor hazırladı.


Olay yerinde, geçen yıl insan hakları kuruluşlarına yapılan başvurular üzerinden yapılan incelemede travmaların tekrarlanmaması için çocuklarla görüşülmedi.


Raporda çok konuşulan taciz kötü muamele iddialarına yer verildi. Ama daha çok gözlem ve tespitlere...


Rapora göre, 30 koğuşta çocuklar kalıyor. 4'ünde de yaşı büyük olanlar. Adli suçlu çocuklarla, taş atan çocuklar olarak bilinen terörle mücadele kanunu nedeniyle orada olanlar bir arada kalıyor.


Vekillere göre, cezaevinde koğuşların fiziki durumu iyi değil.


CHP'li vekillerin önerilerinin ilk sırasında, yapılan inceleme yer alıyor.


Rapora göre, Adalet Bakanlığı müfettişleri geri çekilmeli, çünkü Bakanlık bu olayda taraf...


Bu nedenle bağımsız bir komisyon orada inceleme yapmalı. Komisyonun bir başka önerisi de terör suçlusu olanlarla adi suçlu çocukların ayrı koğuşlarda kalmaları. Bir de yaşı büyük 14 mahkumun başka cezaevlerine nakledilmesi öneriliyor.


Kemal Kılıçdaroğlu'na sunulan raporda, cezaevleri için hem Meclis'te hem de Meclis dışında bağımsız denetleme komisyonlarının inceleme yapması da öneriler arasında.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS