Tarihi Konak Sineması'na haciz!

Tarihi Konak Sineması'na haciz!

İzmir'in tarihi sinemalarından olan ve bir süre önce tadilattan geçirilerek tekrar gösterim yapmaya başlayan Konak Sineması'na, tadilat yapan firma tarafından alacaklarına karşılık haciz işlemi başlatıldı.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda yıllarca faaliyet gösterdikten sonra 2 yıl önce kapanan, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencilerinin ve bazı sanatçıların girişimiyle oluşturulan İzmir Sinema veGörsel Sanatlar Derneği (İZSGD) tarafından tadilattan geçirilerek kısa süre önce kapılarını izleyicilere açan İzmir'in ilk 3 sineması arasındaki Konak Sineması'na tadilatı gerçekleştiren firma, alacakları nedeniyle haciz gönderdi.


Tadilatı yapan firmanın avukatı Maksut Bozacı, İzmir 6. İcra Müdürlüğü görevlileri ve taşıma işçileriyle sinemaya gelerek, öğretmenleri gözetiminde "Fetih 1453" filmini izleyen Dirayet Süren İlköğretim Okulu öğrencilerinin filmi izleyerek salonu terk etmesinin ardından, işlemleri başlattı.


İşlemleri durdurmak için girişimde bulunan İZSGD Genel Koordinatörü ve GSF Sinema Bölümü öğrencisi Aydın Karataş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 3 hafta önce sinemayı ziyaret ettiğini, sinemanın ayakta kalması için gereken destek için talimat verdiğini söyledi.


Avukatın talebiyle işlemleridurduran icra görevlileri, ilerleyen saatlerde, ilgili kişilerle yaptığı telefon görüşmesinin ardından haciz işlemini tekrar başlattı.


İZSGD Genel Koordinatörü Karataş, tadilat, sinema ve ses sistemleri dolayısıyla yaklaşık 2 milyon lira civarında borçlandıklarını, 150 bin liraya yakın ödemeyi yaptıklarını belirtti.


Karataş, amaçlarının kültür varlığı olan sinemanın yaşaması olduğunu dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS