Çillioğlu soruşturmasında ''savcı'' ifade verdi

Çillioğlu soruşturmasında ''savcı'' ifade verdi

Eski Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kazım Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında "ölü muayene ve otopsi tutanağını" tanzim eden Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan, talimatla "tanık" sıfatıyla ifade verdi.

Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 1994'te lojmanında ölü bulunan Albay Kazım Çillioğlu'nun "ölü muayene ve otopsi tutanağını" tanzim eden ve şu anda Ankara'da görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan'ın, "tanık" sıfatıyla ifadesinin alınması için Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine talimat yazmıştı.

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin, talimat kapsamında halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosunda görev yapan Cumhuriyet Savcısı Taştan'ın ifadesini aldı.

İfadeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken 1994'te lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak "intihar ettiği" kanısına varılan Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu, savcılığa başvurarak babasının suikast
sonucu öldürüldüğünü öne sürmüş, ardından iddiayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Malatya'da yürütülen soruşturma kapsamında, dönemin Tunceli Valisi Atıl Üzülgen ile dönemin kurmay başkanı, jandarma bölük komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de arasında yer aldığı birçok kişinin
ifadelerine başvurulmuştu.

Çillioğlu'nun otopsi raporu da incelenerek, kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar verilmişti.

Mezarın açılmasının ardından da Çillioğlu'nun kafatası saç köklerinde arseniğe rastlanmış, kürek kemiğinde kurşun yarası olduğu öngörülen bir delik ve kaburgalarında kırıklar tespit edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS