"Katliam emri Ankara'dan verildi"

"Katliam emri Ankara'dan verildi"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Uludere'ki bombalama olayıyla ilgili, "Katliam emrinin Ankara'dan verildiğini çok iyi bildiklerini" iddia etti, "Ama bunu itiraf etmiyorlar. Güçlü bir mücadeleyle Uludere'nin hesabını sormak için ayakta ve tetikte olacağız" dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Uludere'de yaşananların üzerinden 70 gün geçmesine rağmen hala faillerle ilgili ses seda olmadığını söyledi.


Emir verenlerin ortada olmadığını ifade eden Kışanak, "Aslında karşımızda, bizim için açık, ortada olan durumu gizlemeye, saklamaya, oyalayarak zamana bırakmaya çalışan bir iktidar var" dedi.


"Katliam emrinin Ankara'dan verildiğini çok iyi bildiklerini" iddia eden Kışanak, "Ama bunu itiraf etmiyorlar. Güçlü bir mücadeleyle Uludere'nin hesabını sormak için ayakta ve tetikte olacağız" diye konuştu.


70 günün çok uzunbir zaman olduğunu belirten Kışanak, şunları söyledi:


"Devletin resmi makamlarının iç işleyişi içerisinde yönettikleri birsürecin sonunda 34 insan katledildi ama buna dair ağzını açmayan, söz söylemeyen, özür dilemeyen ve katilleri adalete teslim etmeyen iktidar var. Bugün, bir parçada kadınların arkasına sığınarak Uludere'ye gittiler ama biz o heyetteki kadınların 'katiller bulunmadan bizim oraya gitmeye yüzümüz yok' demelerini beklerdik. Evlat acısının ne demek olduğunu çok iyi bilen kadınlar olarak bunu takipçisi olacağız ve bunu unutturmalarına izin vermeyeceğiz."


Pozantı Çocuk Cezaevi'nde yaşanan "vahşet ve iğrençlikleri" yenidenifade etmeyi doğru bulmadığını belirten Kışanak, "Şimdiye kadar yaşadıkları travma, mağduriyet yetti ve arttı. Ne yaptı bu çocuklar? Sizin iyi çocuklarınız gibi olmadılar mı, suçları bu mu?. Vicdanı olan isyan etmelidir. İsyan ayıp birşey değil. İsyan insanda adalet duygusu varsa olur. Bu çocuklar hepimizin" diye konuştu.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan ve bu günün tatil olmasına ilişkinteklifin yasalaşmasını isteyen Kışanak, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısının alelacele getirildiğini ve istenilend üzeyde sorunları çözmekten uzak olduğunu savundu.


"HDK'nın çalışmaları 4 yıldır sürüyor"


Kışanak, toplantının ardından gazetecilerin "Bölücü örgütün KCK'nınyerine HDK'yı kurma kararı aldığına ilişkin" sorusu üzerine, şunları kaydetti:


"Halkların Demokratik Kongresini (HDK) gizli saklı bir oluşummuş gibisunmaya çalışmak gazetecilik mesleğine hakarettir. HDK'nın çalışmaları; yaklaşık4 yıldan beri devam eden, demokratik bir sol, ortak mücadele hattı oluşturması çabasının bir sonucudur. 4 yıldan beri devam eden bir çatı partisi kurma çabasıvardır. Seçim zamanında kurulan emek, özgürlük bloku var, sonrasında 900 delegeyle Ankara'nın göbeğinde kongresini toplayıp kendi çalışma ilkelerini belirleyen bir platform var. Bu kadar açık seçik demokratik bir mücadele sürecinin bir sonucu olarak kurulan HDK'yı terörize etmek kimin fikriyse, bu iyi bir fikir değil. Bunlar Türkiye'ye zarar veriyor.


Bu ülkede demokratik muhalefetin tüm nefes alma borularını tıkamaya çalışırsanız, kriminalize ederseniz, cezaevlerine tıkarsanız, başka şeylerin yolunu açarsanız. Bir gazete, bu kadar tezgah, yalan, bu kadar gerçeklikten uzak, manipülatif haberi sayfasına koymayı nasıl kendisine yedirir, gerçekten inanamıyorum. Bu haberi yapanlarıderhal özür dilemeye, haberlerini geri çekmeye, hiç değilse kendilerine ve mesleklerine saygı göstermeye davet ediyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS