Uludere raporu Bakanlık'ta...

Uludere raporu Bakanlık'ta...

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde sınırın Irak tarafına düzenlenen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonuyla ilgili idari soruşturma yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, inceleme ve araştırma raporlarına tamamladı.

Şırnak'ta 12 gün kalan, 60'a yakın kişinin ifadesini alan ve yetkileri olmamasına rağmen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in özel izni ile Heron görüntülerini de uzmanlar eşliğinde izleyen müfettişler, İçişleri Bakanlığı'na sundukları raporlarında bazı görevliler hakkında soruşturma izni istedi.


Hakkında soruşturma izni istenen kişilerle ilgili karar bakanlık tarafından verilecek.


Savcılık, raporları isteyecek


Olayla ilgili adli soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, soruşturma kapsamında hem Mülkiye Müfettişleri'nin hazırladığı raporu hem de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun raporunu isteyeceği öğrenildi.


Daha önce Genelkurmay Başkanlığı'ndan istedikleri Heron görüntülerini alan savcılığın bu görüntüleri uzman bilirkişiler eşliğinde izleyeceği ve konuyla ilgili uzmanlardan rapor alacakları belirtildi.


Heron görüntüleri 7 merkezden izleniyor


İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor doğrultusunda 'Heron' olarak bilinen insansız hava araçlarının çektiği görüntülerin sadece Ankara ve Malatya'dan değil, toplam 7 bölgeden izlendiği ortaya çıktı.


Heron görüntülerinin sırasıyla Şırnak'ın Şenoba İlçesi 22'inci Jandarma Tugay Komutanlığı, Şırnak merkez 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı, Batman, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Diyarbakır 7'inci Kolordu Komutanlığı, Malatya 2'inci Ordu Komutanlığı ve Ankara Genelkurmay Başkanlığı'ndan izlenebildiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS