Gül: "Sivas aydınlatılmadı"

Gül: "Sivas aydınlatılmadı"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas olayları davasına ilişkin olarak, "Bu olay, yakın siyasi tarihimizin en acı ve en utanılacak olaylarından birisidir. Bunun bütün veçheleriyle ortaya çıkartılması lazım. Bu olay tam aydınlatılmamıştır, tam aydınlatılması gerektiği kanaatindeyim" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado ile Çankaya Köşkü'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sivas olaylarıyla ilgili davada 6 kişinin dosyasının zaman aşımına uğramasının ardından oluşan tepkilere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak'ın davayla ilgili olarak yargılama sürecinin bitmediğini belirttiğini hatırlattı.

Gül, "Dava devam ediyor demektir. Bu olay yakın siyasi tarihimizin en acı ve en utanılacak olaylarından birisidir. Aslında bunun bütün veçheleriyle ortaya çıkartılması lazım. Bu olay tam aydınlatılmamıştır. Bu olayın tam aydınlatılması, nasıl oldu, kimler, nedir... Tam aydınlatılması gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Gül, Oda TV davası sanıklarından Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tahliyelerinin ardından yaptıkları açıklamalara ilişkin değerlendirmesiyle ilgili soruyu da, "Gazetecilerle ilgili de, ben başından beri görüşlerimi paylaşmıştım. Mahkeme nihayet verdiği kararla Türkiye'nin imajına çok büyük katkı sağlamıştır. Tabii ki tahliye olmaları ve yargılamaların gazeteciler için dışarıdan devam ediyor olması bizi de memnun etmiştir" diye yanıtladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS