Sürgünün ardından 74 yıllık mücadele

Sürgünün ardından 74 yıllık mücadele

Tunceli'nin Çemişgezek İlçesi'nde yaşarken "Dersim olayları" sırasında Denizli'ye sürgüne gönderilen Gülbenat ailesinin fertleri, o dönem ellerinden alınan mallarını geri almak için 74 yıldır hukuk mücadelesi veriyor.

Gülbenet Ailesi'nin sürgün yaşamı, Tunceli'de 1938 yılında "Dersim İsyanı" sırasında yaşandı.

Çemikgezek İlçesi'nin eski adıyla 'Vaskovan' olan Akçapınar Köyü'nde yaşayan 6 çocuk babası Mehmet Gülbenat, ailesiyle birlikte Denizli'nin Çal İlçesi Dede Köyü'ne sürgün edildi.

Baba Gülbenat sürgün öncesi 7 yaşındaki kızı Ağca'yı komşu köydeki yakınlarına bırakıp, yola çıktı.

Trenle yapılan yolculukta ailenin 1 yaşındaki kızları yolculuk sırasında açlık ve susuzluktan, 2 yaşındaki oğulları da Denizli'de hastalanarak vefat etti.

Gülbenat ailesi, 1947 yılına kadar kaldıkları Denizli'den TBMM'de çıkarılan afla birlikte memleketine dönüp, bir süre akrabalarının yanında kaldı.

Sürgün öncesi köyde onlarca dönüm arazisi ve hayvanları olan aile, sürgün öncesi topraklarına el konulunca zor durumda kaldı.

1952 yılında dönemin hükümeti tarafından, Tunceli'de sürgün edilen vatandaşların mallarının geri verilmesi için imar komisyonu kurularak çalışmalara başladı. Bunun üzerine Mehmet Gülbenat, öldüğü 1983 yılına kadar, bir çok kez, Başbakanlık, bakanlık dahil resmi makamlara onlarca başvuruda bulundu.

"Ev kurasına katıl"

Yaptığı her başvuru sonrasında Gülbenat'a Tokat, Sinop, Kocaeli, İstanbul Gaziosmanpaşa, Van, Erciş, Yozgat, Malatya, Akçadağ ve Burdur'da devletin yaptırdığı konutlar için kura çekimine katılması, kura çıkması halinde kendisine ev verilebileceği bildirildi.

"Afgan göçmenleri ile aynı yerde yaşayın"

Mehmet Gülbenat'ın 1983 yılında hayatını kaybetmesinden sonra bu kez eşi Zeynep Gülbenat, devlet toprakları ile mal varlıklarının kendilerine verilmesi amacıyla hukuk mücadalesine eşinin bıraktığı yerden devam etti.

Zeynep Gülbenat, birçok bakanlığa dilekçe yazarak kendilerine Çemişkezek'te arazi verilmesini talep etti ancak 3 kez gönderdiği yazılara verilen cevaplarda, Sinop ve Van, Erçiş bölgelerinde Afganistan'dan gelen mültecilerin yaşadığı konutlardan birine yerleşmeleri istendi.

Ancak Zeynep Gülbenat, "Biz mülteci değiliz. Elimizden alınan toprakları istiyoruz" diyerek kendilerine birkaç defa önerilen bu konutları reddetti.

Oğulları mücadeleye devam etti

Zeynep Gülbenat, 2004 yılında yaşamını yitirince ailenin tek varisi 78 yaşındaki Yusuf Gülbenat, baba ve annesinin alamadığı haklarını geri almak için hukuki mücadeleye başladı.

'Dersim olaylarıyla' ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özür dilemesinden cesaret alan Yusuf Gülbenat, hak arama sürecinde yaşadıkları sıkıntıları anlatan ve tüm mal varlıklarının kendilerine iade edilmesini içeren bir dilekçeyi Başbakanlığ'a gönderdiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 31 Ocak 2012 tarihinde Tunceli Vali Yardımcısı Ali Güldoğan imzalı Yusuf Gülbenat'a cevap yazısı gönderdi.

Yazıda, "Bakanlığımızdan ilgi yazıda hak sahibi ailelere, Yozgat'ın Çekerek İlçesi'nde boş olan 49 adet dairelerde iskan edip etmeyeceğiniz bildirilmektedir.

Yozgat ili Çekerek İlçesi'nde boş olan konutlardan isteyip istemediğinizi, ekte gönderilen dilekçe örneğinin boş yerlerini doldurarak, eğer boş konutlardan istiyorsanız ekteki taahhütnameyi doldurarak, noter tasdikli olarak açık adresinizi, telefon numaranızı ve nüfus kayıt örgenizle beraber 27.03.2012 tarihine kadar valiliğimize göndermeniz hususunda gereği için bilgilerinize arz ederim" denildi.

Dava AİHM'e taşındı

Yusuf Gülbenat, Türkiye'de sonuç alamayınca davayı 2 yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdığını ve başvuralarının 'görüşülebilir' olarak kabul edildiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS