"Polisler karakollardan çıkmasın"

"Polisler karakollardan çıkmasın"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul ve Diyarbakır’da valiliklerin izin vermemesine rağmen bugün nevruzu kutlayacaklarını ve polislerin karakollardan çıkmamasını istedikten sonra “Gerginlik yaratan kendileri. Halk kendi nevruzunu kutlayacaktır” diye konuştu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul ve Diyarbakır’da valiliklerin izin vermemesine rağmen yarın nevruzu kutlayacaklarını söyledi. Polislerin karakolardan çıkmamasını isteyen Demirtaş, Diyarbakır’daki nevruz alanındaki ses cihazlarına el konulduğunu belirterek, “Valilik, Emniyet suç işliyorsa, bizim tavsiyemiz yarın suç işlemeye devam etmesinler. Emniyet müdürlüklerinin, karakolların içinden çıkmasınlar, gerginlik çıkmasın. Gerginlik yaratan kendileridir. Halk kendi nevruzunu kutlayacaktır” dedi.

Diyarbakır Valiliği’nin yarın ;nevruz kutlamalarına ;izin vermeyerek, 21 Mart gününün gösterilmesi üzerine BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile parti binasında basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, hükümetin bu yıl nevruzu açıkça yasaklamaya cesaret edemeyeceği için 21 Mart’ta kutlanması yönünde devlet kararı aldığını söyledi. Demirtaş, şöyle dedi:

Yasaklama meşru değil

“Bu nedenle 21 Mart hariç, mitinglerimizin tamamı yasaklandı. İki gün önce bize bile tebligat yapılmadan basın aracılığıyla duyuru yapılarak nevruz etkinlikleri yasaklanmış oldu. AKP’nin yasağına karşı daha önce planlanmış 127 merkezin hiç birinde nevruz planlama ve kutlamamızı iptal etmediğimizi halkımıza duyuruyoruz. İstanbul ve Diyarbakır dahil olmak üzere ayın 21’ine kadar planlanmış ne kadar etkinliğimiz varsa, tamamı yer ve saat değişmeden aynı şekilde hayata geçirilecek. AKP sadece mitinglerimizi yasaklamıştır. Nevruz kutlamaları yasaklanmamıştır. Dolayısıyla aynı yer ve saatte nevruz kutlaması yapacağız. Miting yapma şansımız olmayabilir. Bu nedenle nevruz kutlamaları yasaklı değildir, engellenemez. Halkımız bu kararlılıkla nevruz kutlamalarına sahip çıkacaktır.”

Hükümetin aldığı erteleme ve yasaklama kararının kendileri açısından meşruiyeti olmadığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

“Bu idari karardır. Hukuki, kanuni hiç bir dayanağı yoktur. Meşru değildir. Meşruiyet olmayan, suç teşkil eden kararı halkımız tanımayacaktır. Ortada bir kanuna uygun durum söz konusu değildir. Tam tersine halkın nevruzu kutlaması hukuki, meşrudur. Valilik ve İçişleri Bakanlığı’nın kararları hukuki dayanaktan yoksundur. Suç işleyen bir hükümete karşı halkımız doğru tutum neyse onu alacaktır. Kürt halkına Ak Parti’nin ;biçtiği rolün kölelik ve onursuzluk olduğunu söyleyen Demirtaş, halka, “Böylesine kritik bir dönemde onurlu geleceğine, kendi özgür geleceğine sahip çıkma adına meydanları doldurma vaktidir” dediklerini anlatırken şöyle konuştu:
“Nevruz bunun en büyük fırsatıdır. AKP’nin yasağına karşı evde oturma zamanı değildir. Bu baskı ve faşizmi, bu onursuzluk dayatmasını kabul etmediğimizi göstermek için meydanları, alanları doldurma dışında bir seçeneğimiz yoktur. Herkes bütün baskılara karşı onurlu bir duruş ve direnişi segileme gibi tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Bizler bu tarihi sorumluluk için tüm seçilmişler olarak halkımızın emrinde olacağız. Halkımızın bize gösterdiği yol bizim için talimattır.”

Polis izin vermezse

Demirtaş, gazetecilerin, güvenlik güçlerinin nevruz kutlaması yapalack alanına girişe izin vermemesi durumunda ne yapacaklarına ilişkin sorusu üzerine, güvenlik güçlerinin böyle bir yetkisi olmadığını savundu. Demirtaş, “Nevruz kutlamasını engelleyemezler. Mitingimizi yasaklamış durumdalar. İki TIR ;dolusu ses cihazımıza da el konulmuş, ’gözaltına’ alınmış. Ses cihazları heralde KCK’lı olmakla suçlanacaktır. Onun dışında başka bir şeyi yasaklayamazlar.

Demirtaş,”Ses cihazına el koymak suçtur. Mahkeme kararı, dayanak yok. Gidip ses cihazlarına el koyup Emniyet Müdürlüğü bahçesine çekmek suçtur. Valilik, emniyet suç işliyorsa, bizim tavsiyemiz yarın suç işlemeye devam etmesinler. Emniyet müdürlüklerinin, karakolların içinden çıkmasınlar. Gerginlik çıkmasın. Gerginlik yaratan kendileridir. Halk kendi nevruzunu kutlayacaktır. Nevruz bir gün değildir. Nevruz direniş ruhunun kendisidir. Bizim açımızdan 365 gün 6 saat Nevruz’dur zaten.”

Hükümetin yaklaşımı tahammülü zorluyor

Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, yıllardır halkın büyük ;coşkuyla anlam yüklediği nevruza yasak getirmenin, bir halkın iradesine saygısızlığı ifade ettiğini söyledi. Tuğluk, şöyle konuştu: “Bu ülkenin Başbakanı çıkıp dünyaya demokrasi dersi veriyor, halk iradesine saygı çağrısında bulunuyor. Fakat bir halkın özgürlük bayramını demokratik bir şekilde kutlamasına izin vermiyor. Biz burada bir iyiniyet göremiyoruz. Yapılmak istenen tam bir tahrik ve provokasyondur. Bütün iyiniyetli çabalarımıza verilen yanıt yasaklamadır. Artık hükümetin bu yaklaşımı tahammülleri zorluyor. Nereye kadar buna sabredeceğiz? Biz milyonlara ulaşmış bir halk gerçekliğinden geliyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS