Kılıçdaroğlu'ndan Özgür Gündem'e destek

Kılıçdaroğlu'ndan Özgür Gündem'e destek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir gazete, 21. yüzyılda nasıl kapatılır? Sıkıyönetim mi var ülkede? Yok. Askeri yönetim mi var ülkede? Yok. Ama apoleti olmayan generaller var. Apoleti olmayan devlet başkanları var. Apoleti olmayan meclis başkanları var. Apoleti olmayan baskıcılar var. Onlar daha tehlikeli" dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) düzenlediği, 2011 yılı Başarılı Gazeteciler Ödül Töreni, Akün Sahnesi'nde gerçekleştirildi.

Törene katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mahmut Tali Öngören Televizyon Program Ödülü'ne layık görülen CNN Türk'ten gazeteci Ayşenur Arslan'a ödülünü verdi.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, gecede sunuculuğu yapan gazeteci Hasan Uysal'ın annesinin kanser olduğunu anımsatarak, "Ama çok daha tehlikeli bir olay var. Demokrasinin kanser olması... Eğer demokrasi kanserse o bir süre sonra kitle imha silahına dönüşmüş olur. Türkiye'nin geldiği nokta bu" diye konuştu.

"Demokrasi açısından çok ciddi açmazlarla karşı karşıya bulunulduğunu" kaydeden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Medyanın özgürlüğü yok. Bağlı olarak gazetecinin özgürlüğü yok. Konuşma özgürlüğü yok, düşünme özgürlüğü yok. Çünkü henüz basılmamış kitaba da imha kararı verdiler. Baktığınız zaman gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bu
süreçte gazetecilik yapanları yürekten kutluyorum. Onlar bu toplumun en cesur insanları. Her şeye karşın, her türlü baskıya karşın bir şeyler yapmaya çalışıyorlar."

"Ama bunun yanında, bu iktidarla beraber, hiçbir iktidara nasip olmayan bir medya gücü doğdu. Onlara yandaş medya diyoruz" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Bir gazete 21. yüzyılda nasıl kapatılır? Sıkıyönetim mi var ülkede? Yok. Askeri yönetim mi var ülkede? Yok. Ama apoleti olmayan generaller var. Apoleti olmayan devlet başkanları var. Apoleti olmayan meclis başkanları var. Apoleti olmayan baskıcılar var. Onlar daha tehlikeli. Öbürlerinin apoletini görüyorsunuz. Bunların apoleti yok, kravat takıyorlar, bizler gibi giyiniyorlar, ama kafaları bizler gibi değil. Özgürlük nedir bilmezler, bilim nedir bilmezler, insan hakları nedir bilmezler, kadın erkek eşitliği nedir bilmezler. Demokrasi, özgürlük dediğimiz zaman sizi farklı gözlerle görmeye başlarlar. Bu tablo 21. yüzyılın Türkiyesi'ne yakışmayan bir tablo. Yürekli birkaç kalem, yürekli birkaç gazeteci kaldı."

Onlardan birisinin de Ayşenur Arslan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ödül verdiği için onur duyduğunu ifade etti.

Medya özgürlüğü

Medyanın özgürlüğünün önemine değinen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Adil toplumda medya özgür değilse özgürlüğü toplumun elinden alıyorsunuz demektir. Toplum özgür değil demektir, haber alma hakkımız kısıtlanıyor demektir. Tek cümle bana haber veriyorlar. Ben dünyayı özgür gözlerle göremiyorum, özgür gözlerimle ben okuyamıyorum demektir. Bana karanlık bir dünyayı veriyorlar ve diyorlar 'Sadece bunu izleyeceksin, sadece bunu okuyacaksın. Başka bir şeyi görme hakkın yok, izleme hakkın yok' diyorlar. O zaman bu toplumda biz özgürlüğü tartışmış olacağız. Her şeye karşın özgürlük güzel bir şey. Özgürlük hava gibi aslında. Fark etmeyiz onu. Ne zaman ki hava kirliliği başlar, siz havanın önemini anlarsınız, kavrarsınız. Medya da öyledir. Medyanın özgürlüğü elimizin altından ayaklarımızın altından kayıp gittiği zaman 'Ya ülkede ne oluyor, dünyada ne oluyor?' diye birbirimize sorarız. Fısıltı gazetesi çalışmaya başlar. En büyük tirajlı olan gazetedir o..."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS