türkiye

İstanbul'da kaosun adı: Lodos fırtınası

  1. Türkiye

İstanbul'da kaosun adı: Lodos fırtınası

İstanbul'da kaosun adı: Lodos fırtınası

İstanbul'da şiddetli rüzgar etkisini artırarak fırtınaya dönüştü. Nişantaşı'nda bir inşaat iskelesi karakolun üzerine çöktü ve binaların çatıları uçtu. Boğaziçi Köprüsü'nde ulaşım kontrollü sağlanırken, gökyüzünü toz bulutu kapladı. 31 kişi, uçan çatı parçalarından yaralandı. Yaralılardan 3'ünün durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İstanbul'da etkili olan rüzgar, öğle saatlerinde fırtınaya dönüştü. Bununla beraber de kent adeta savaş alanına döndü. Saatteki hızı zaman zaman 120 kilometreyi bulan lodos nedeniyle çatılar uçtu, ağaçlar devrildi, bir teknede yangın çıktı ve Nişantaşı'nda bir inşaat iskelesi çöktü. Çöken parçaların altında kalan taksideki 2 kişi yaralandı.

Ahırkapı açıklarında ise içinde 10 kişinin bulunduğu bir teknede yangın çıktı. Teknede bulunanların kurtarılması için çevredeki tekneler yardıma geldi. Yangın çıkan teknedeki alevler Kıyı Emniyeti'ne ait Söndüren gemisi tarafından söndürüldü; çalışmalar devam ediyor.

Konser salonu zarar gördü

Şiddetli lodos, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nun çatısı ve ekipmanlarına zarar verdi. Lodosun çatı ve ekipmanlara zarar vermesi nedeniyle, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yarın saat 14.00'te gerçekleştirilmesi planlanan İstanbul Müftülüğü Kadınlar Korosu Tasavvuf Musikisi Konseri başka bir tarihe ertelendi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bu akşam gerçekleştirilecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası & Simavi Uluç konseri de iptal edildi.

31 kişi yaralandı

İstanbul'u etkisi altına alan ve yaklaşık 30 dakika süren şiddetli lodos nedeniyle 31 kişi, uçan çatı parçalarından yaralandı. Yaralılardan 3'ünün durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, fırtına ile birlikte binaların çatılarından uçan parçalarla yaralanan Avrupa yakasında 21, Anadolu yakasında 10 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı.

İstanbul genelinde 350 çatı uçması ve 118 ağaç devrilmesi ihbarında bulunuldu ve ihbarların tamamına müdahale edildi.

Alarmda olan İstanbul İtfaiyesi ekiplerinin yanı sıra Park Bahçeler, Yol Bakım, Zabıta, Atık Yönetimi ekipleri de 1.400 personel ve 600 araç ile çalışmalarına devam ediyor.

Boğaziçi Köprüsü'nde trafik kontrollü sağlanıyor

Lodos nedeniyle Boğaziçi Köprüsü'nde de ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Rüzgarın hızının saatte 90 kilometreyi geçmesi halinde ulaşımın kontrollü olarak sağlandığı Boğaziçi Köprüsü, anlık olarak saatte 117 kilometreye çıkan rüzgarın etkisinde kaldı. Bunun üzerine güvenlik kuvvetlerince Boğaziçi Köprüsü girişlerinde trafik durdurularak, araçların kontrollü olarak geçişine izin verildi.

Rüzgarın hızının bir ara 120 kilometreyi geçmesi nedeniyle trafik tamamen durduruldu. Aynı uygulama, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde de gerçekleştirildi. Yetkililer, uygulamanın rüzgarın hızına bağlı olarak süreceğini kaydetti.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS