Evren ve Şahinkaya'ya mal varlığı darbesi

Evren ve Şahinkaya'ya mal varlığı darbesi

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül darbesine ilişkin davada, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılmasına karar verdi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 4. duruşması sona erdi.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılmasına karar veren mahkeme, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra "TBMM kararı olmaksızın" idam edilenlerden Erdal Eren, Serdar Soyergin, Necati Vardar, Veysel Güney, Ramazan Yukarıgöz, Mustafa Özenç, Cengiz Baktemur, Ömer Yazgan ve Halil Esendağ'ın yakınlarının müdahillik talebini kabul etti.

Mahkeme, ara kararlarında, sanıkların sağlık durumlarıyla ilgili Adli Tıp Kurumu'na yazılan müzekkerenin beklenmesini ve gerekirse, celse arasında cevabın çabuklaştırılması için yeni müzekkereler yazılmasını kararlaştırdı.

Sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ayrıntılı aile nüfus tablolarının UYAP üzerinden dosyaya konulmasına, eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılması için ilgili kurumlara müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, sanıkların mal varlıklarına tedbir konulması talebini ise reddetti.

Dönemin milletvekili Cüneyt Canver'in, 1986'da Ali Tahsin Şahinkaya hakkında verdiği yolsuzluk önergesiyle ilgili belgelerin gönderilmesi için TBMM Başkanlığı'na müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme, 12 Eylül 1980 öncesi MHP'li yetkililerin etnik ve mezhepsel konularda yazdığı ve Cumhurbaşkanlığına gönderildiği belirtilen raporun bulunup bulunmadığının belirlenmesi için Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, soruşturmanın genişletilmesine ilişkin diğer talepleri ise iddianame okunup, sanıkların savunmalarının alınmasından sonra değerlendirecek.

Müdahillik talebi kabul edilenler

Ara kararlara göre, Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Çağdaş Hukukçular Derneği, Diyarbakır, Muğla, Mersin baro başkanlıklarının müdahillik talepleri kabul edildi.

Yeni Asya gazetesinin talebi ise kapatıldığına dair belgeleri sunması durumunda değerlendirilecek.

1402 sayılı kanuna muhatap olan ve bu konuda gerekli belgeleri mahkemeye sunan Baskın Oran, Halil Demirer, Mehmet Özer, Muazzez Özer, Arif Işık, Kemal Yayla ve Kenan Dilberoğlu ile dönemin MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş'in müdahillikleri kabul edildi.

Darbe sonrasında işkencede ölen Erdem Şenocak, Ali Sarıbal, Zeynel Abidin Ceylan, Satılmış Şahindokuyucu, Hasan Asker Özmen ve Abdullah Gülbudak'ın yakınlarının müdahillik talebi de uygun bulundu.

Mahkeme, duruşmayı 29 Haziran'a erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS