Kılıçdaroğlu: O araç neden durdurulamadı?

Kılıçdaroğlu: O araç neden durdurulamadı?

Kayseri'de bir polisin şehit olduğu bombalı saldırı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da gündemindeydi. Osmaniye'de konuşan Kılıçdaroğlu, hükümete yüklendi, aracın bomba taşıdığı bilinmesine rağmen neden durdurulamadığını sordu.

Kılıçdaroğlu, partisinin Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen Osmaniye il kongresinde yaptığı konuşmada, salonda, Türkiye'nin kaderi ve geleceği için beraber olduklarını söyledi.

Osmaniye'nin sorunlarını bildiklerini ve kentten milletvekili çıkaramadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "81 ilimizi birbirinden ayırmıyoruz. Burada şu an vekilimiz yok ama partinin en genç vekilini Osmaniye için görevlendirdim. Kendisi buradaki vekillerden daha iyi çalışıyor" diye konuştu.

CHP'nin yürüttü çalışmaların herkes tarafından görüldüğünü dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"CHP'yi herkes görüyor. Bir de beceriksiz yönetimi görüyorsunuz. Adalet ve Kalkınma Partisi... Bunların neresinde adalet var. 34 vatandaşımızı savaş uçağını gönderip, bomlatıp öldürürsün. Dönersin millete dersin ki, 'Ya öldüler ama benim haberim yok. Sonradan haberim oldu'. Olmaz. O zaman senin başbakanlığın bu ülkede tartışılır. Kusura bakma. Haberin yok sınır ötesine gönderiyorsun. Amerika'nın haberi var, senin haberin yok. Kusura bakma ülkeyi Amerika mı yönetiyor, sen mi yönetiyorsun?"

Gerçek ve kalıcı demokrasi ile herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği demokrasiyi getirebilecek tek parti olduğunu, onun da CHP olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Demokrasi herkesin düşüncelerini özgürce dile getirdiği rejimin adıdır. Demokrasi halkın oy verip, milletvekili yaptığı insanların parlamentoda görev yaptığı rejimin adıdır. Eğer siz vatandaşın oy verip seçtiği, yargının da 'Önünde hiçbir engel yoktur' dediği kişileri hapse atarsanız, kusura bakmayın burada demokrasi tartışılır, orada demokrasi yoktur. O demokrasiye demokrasi denmez.

Demokrasi, kimsenin inancına, kimsenin kimliğine, rengine bakmadan, insanı yücelten rejimin adıdır. Demokrasi bir kültür rejimidir, bir kültürdür. Biz gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz. Güçler ayrılığı ilkesini getireceğiz. Yargıyı bağımsız kılacağız. Anayasadan YÖK'ü kaldıracağız. Üniversiteleri özerkleştireceğiz. Demokrasi ve insanlık böyle gelir. Demokrasinin gelişmediği yerlerde, hukuk gelişmez. Hukukun gelişmediği yerde ise insan haklarına saygı olmaz."

Kayseri'deki terörist saldırı

Kılıçdaroğlu, dün Kayseri'deki terör saldırısını da hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bakınız, dün bir terör saldırısı oldu. Kaç kilometreden geliyor bomba yüklü araç? Karakola kadar geliyorlar. Ya haberiniz var, niye daha önce önleyemiyorsunuz? Bu soruyu şimdi biz sormayacak mıyız? Bunu sorduğumuz zaman beyefendiler rahatsız oluyorlar. Biz, bir kişinin dahi burnunun kanamasını istemeyiz. Sıfır terörle devraldılar. Şimdi bakın neredeyse her gün şehitlerimiz geliyor. Yazık günah değil mi bu ülkeye? Bu ülkede barışı sağlayacak olan, demokrasiyi getirecek olan, hukukun üstünlüğünü egemen kılacak olan parti CHP'dir."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki günlerde bir grup arkadaşımız TBMM Başkanı'na gidecekler ve 'terör nasıl sonlandırılır' onun dilekçesini verecekler. Recep Tayyip Erdoğan alsın o dilekçeyi okusun. Terörü CHP nasıl bitirecek? Bize 'Bunlar hep eleştirir, onların hiç projesi yok' derlerdi. Ben söylüyorum, bu ülkeyi nitelikli bir demokrasiye kavuşturmak, bu ülkeyi sağlıklı yönetmek, herkesin derdine derman olmak, CHP'nin temel görevidir.

Her alanda bizim projemiz var. Biz bu ülkede ne sorun varsa, o sorunun nasıl çözüleceğini ilan eden tek partiyiz. Ama bu ülkede sorun çözülmez de, sorun nasıl yaratılır diye sorarsanız, onun da muhatabı var, onun da tek partisi var. O partinin adı da Adalet ve Kalkınma Partisi."

Suriye eleştirisi

Kılıçdaroğlu, Suriye'deki gelişmelerle ilgili izlenen politikaları da eleştirerek, "Bunlar Suriye'ye gittiler, beraber caddelerde gezdiler, vizeleri kaldırdılar. Onlar bize geldi, biz onlara gittik. Durumdan esnaf da memnundu. Kimsenin bir derdi yoktu. Ama bir sabah kalktık, Suriye'yi bir numaralı düşman ilan etmişler. Niçin? Batının egemen güçleri öyle söyledi diye" diye konuştu.

Malatya'ya kurulan füze kalkanını da hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Malatya'ya bir tane istasyon kurdular. Karşı çıkan kimdi? CHP. Ne diyorlardı, 'NATO'nun.' En son NATO toplantısında ortaya çıktı ki, bu NATO'nun değil. Dışişleri Bakanı hakkında önümüzdeki dönemde gensoru önereceğiz. Bir ülkeyi dış politikada bu kadar büyük açmazlarla karşı karşıya getiren ilk Dışişleri Bakanı"dır" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS