"Balyoz hakimlerine inceleme" görevine itiraz

"Balyoz hakimlerine inceleme" görevine itiraz

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından Balyoz davası hakimleri hakkında inceleme yapmak için görevlendirilen İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Alçık, bu karara itiraz etti ve inceleme yapamayacağını bildirdi.

Balyoz Davası'nda sanık avukatlarının "taleplere karşı kayıtsız kalmakla" suçlayarak HSYK'ya şikayet ettiği İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan Ömer Diken ve 2 üyesi Ali Efendi Peksak ile Murat Üründü hakkında inceleme başlatıldı.

HSYK, hakimler hakkında inceleme yapması için 'olur' kararını, yetki ve görev verdiği İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Alçık'a gönderdi.

10 Nisan 2012'de kendisine ulaşan dilekçeyi inceleyen Alçık, HSYK'nın görevlendirmesine itiraz etti.

HSYK'ya dilekçe gönderen Alçık, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan önce Balyoz Davası'na bakan heyette görev aldığını belirtti.

Alçık'ın dilekçesinde, "İncelenmesi istenilen hususlarla ilgili bazı kararlarda benim de imzam var. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti ile birlikte Balyoz Davası'na da katıldım. Bu nedenle Balyoz hakimleri hakkında bir inceleme yapmam doğru olmaz" dediği belirtildi.

HSYK dilekçeyi yerinde buldu


Alçık'ın itiraz gerekçesini yerinde bulan HSYK'nın, Ali Alçık'a verdiği inceleme yetkisini geri aldığı öğrenildi. HSYK'nın Alçık yerine başka bir ismi görevlendireceği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS