"Cübbesini çıkarsın öyle siyaset yapsın"

"Cübbesini çıkarsın öyle siyaset yapsın"

Kendisi de emekli müftü olan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Diyanet İşleri Başkanı cübbesini çıkarsın öyle siyaset yapsın" dedi.

Bir grup milletvekili TBMM'de düzenledikleri basın toplantılarında gündeme ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in kürtaj ile ilgili açıklamasını eleştirdi. "Sayın Görmez tam bir görmezdir" ifadesini kullanan Özkes, Diyanet'in "siyasetin vesayetinde olduğunu" öne sürerek "Diyanet İşleri Başkanı, cübbesini çıkarsın öyle siyaset yapsın. Din kisvesiyle siyaset, ticaret ve bölücülük yapmak caiz değildir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na "Her kürtaj bir Uludere midir?" sorusunu yönelten Özkes, kürtaj açıklamasının yapıldığı gün hac fiyatlarının da tespit edildiğini anımsattı. Küretajın sözlükte "kazımak" anlamına geldiğini aktaran Özkes, "Diyanet de hacıların cebindeki paraları sonuna kadar kazıyarak alıyor. Diyanet bir nevi küretaj yapıyor" diye konuştu.

Özkes, "Diyanet AKP'ye değil Allah'a yakın olmalıdır. Kul hakkından, hacıların hakkından sakınmalıdır" dedi. Özkes, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Devlet Denetleme Kurumu'na hac ve umre gelirlerini araştırması için talimatı vermesi çağrısında bulundu.

"Umarız dağ fare doğurmaz"

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü de bir tekstil firmasından işten çıkarılan üç işçiyle birlikte basın toplantısı düzenledi. İşçiler, 3 aylık ücretlerinin ve kıdem tazminatlarının ödenmesini istedi. Daha sonra Tüzel ve Kürkcü, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüzel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmelerinin önemli olduğunu belirterek, "Umarız dağ fare doğurmaz" dedi. Sorunun çözülmesi konusunda bir toplumsal baskı olduğunu ifade eden Tüzel, "Hükümet çözüm üretmek istiyorsa, güvenlikçi yaklaşımdan vazgeçip özgürlükçü bir yaklaşımla meseleye bakmalıdır. Umarım CHP'nin girişimi iyi sonuçlar verir' diye konuştu.

"Aktaş'ın milletvekilliğinin düşürülmesi gerginliğe yol açar"

Tüzel, bir başka soru üzerine, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yeni gerginliklere ve olumsuz sonuçlara yol açacağını kaydederek, kararın okunmasının dönem sonuna bırakılmasını istedi.

Kemal Aktaş'ın cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından otomatik olarak Meclis'te okunacak diye bir mecburiyet olmadığını belirten Kürkcü de "Meclis'in bu konuda bir acelecilik göstermemesi gerekir" ifadesini kullandı.

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de düzenlediği basın toplantısında anadilde eğitim ve sağlık hizmeti almanın yolunun açılması gerektiğini, bunun en doğal insan hakkı olduğunu vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS