Dinçer'den öğretmenlere atama haberi

Dinçer'den öğretmenlere atama haberi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ağustos ayında atanmak üzere 40 bin öğretmen alınacağını bildirdi.

Dinçer, Erciş'te katıldığı bir açılış sonrasında gazetecilere, "Erciş'ten Türkiye'ye bir müjde vermek istediğini" belirterek, şunları kaydetti:

"Hükümetimiz Milli Eğitim Bakanlığı'na ağustos ayında atanmak üzere, 40 bin yeni kadro veriyor. Öncelikle bu anlayış ve destek için Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Özellikle Maliye Bakanı ve Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'ın anlayışıyla bu sene bütçe şartlarının zorlanmış olmasına rağmen, önemli bir destek verdiler. Aslında bu sene memur maaşları ile ilgili görüşmelerde, hükümetin bütçede planladığının az da olsa üzerinde bir artış olmuştu. Bunun, bütçemizde ciddi bir açık meydana getireceği daha önceden açıklanmıştı. Buna rağmen 40 bin yeni kadro verildi."

Verilen 40 bin kadronun kanunlaşmasından sonra atamayla ilgili işlemleri yapacaklarını dile getiren Bakan Dinçer, "Şunu da hatırlatmak isterim, şubat ayında bize 17 bin kadro tahsis edilmişti. Biz o kadroyu daha çok doğu ve güneydoğu illerimize atamıştık. İki atamayı bir arada değerlendirdiğimizde 57 bin kadro verilmiş oldu. Bu Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde bir yılda verilen en büyük kadrodur" diye konuştu.

Öğretmenlerin SBS'ye girmeyeceği iddiası

Bu arada, bir gazetecinin, SBS sınavında öğretmenlerin atamalara tepki amaçlı sınava girmeyeceklerine ilişkin sorusu üzerine Dinçer, "Memur maaşlarıyla ilgili hükümetle yapılan görüşmeler esnasında öğretmenlerimiz seslerini duyurabilmek için 1 günlük bir grev yapmışlardı. Bunun hukuki boyutu tartışılabilir olmasına rağmen, biz bunu çok anlayışla karşılamış bununla ilgili idari bir işlem yapmayacağımızı ifade etmiştim. Ancak bu hafta sonunda eğer böyle bir uygulama olursa bunu anlamakta zorlanacağımı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Dinçer, SBS'nin çocukların geleceğinde önemli etki yaratacak bir konu olduğuna işaret ederek, "Bu konuda çocukların desteklenmesi ve onların motivasyon ve morallerini bozacak herhangi bir problemle karşılaşmadan yapılması bizim için önemlidir. Buna ihtimal vermiyorum ama öğretmenlerin böyle bir tepki
göstermeleri durumunda bu hafta sonu, hem benim tarafımdan hem toplum tarafından hoş karşılanmayacağını tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS