"Pierre Loti" sözlerine açıklık getirdi

"Pierre Loti" sözlerine açıklık getirdi

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, İstanbul'da Pierre Loti Tepesi'nin isminin değiştirilmesi talebiyle ilgili "Masumane, Bitlis'li vatandaş olarak geçmişte gasp edilmiş, çalınmış bir hakkı geri alma konusunda girişimde bulunduk" dedi.

Kiler, Pierre Loti Tepesi'nin isminin İdris-i Bitlisi olarak değiştirilmesi önerisiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pierre Loti isminden rahatsız olmadıklarını belirten Kiler, "Tarihçilerimizden buranın 1934'e kadar İdris-i Bitlisi Tepesi olarak geçtiğini öğrenince bu anlamda rahatsız olduk" diye konuştu.

Osmanlı'ya çok büyük katkıları olan bir devlet adamının isminin değiştirilmesinden rahatsız olduklarını belirten Kiler, "Başka isim olsaydı da bu girişimde bulunacaktır" açıklamasından bulundu.

Bununla ilgili kanun teklifi vermeyeceklerini, kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin vereceğini, bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüp Belediyesi'ne başvuru yapacaklarını bildirdi.

"Bitlisli olarak İdris-i Bitlisi isminin değiştirilmesi kanımıza dokundu" ifadesini kullanan Kiler, İdris-i Bitlisi'ye Alevi kesimden tepki olduğunun belirtilmesi üzerine, "Alevi kesime zarar verdiğine dair hiçbir resmi belgede isnat bulamadım. Biz bunu bir yere tepki olsun veya birilerinin farklı yerle çekmesi amacıyla gündeme getirmedik. Masumane, Bitlis'li vatandaş olarak, geçmişte gasbedilmiş, çalınmış bir hakkı geri alma konusunda girişimde bulunduk" dedi.

Bir gazetecinin, "İstanbul'da yaptırdığınız gökdelene Sapphire isimini koydunuz. Neden İngilizce isim koydunuz?" sorusuna Kiler, "Her iki dilde de rahat anlaşılsın diye" karşılığını verdi.

"Bu gökdelene Türkçe isim ya da İdris-i Bitlisi ismini koyabilir miydiniz?" sorusuna Kiler, "1934'e kadar ismi böyleyken bu isim niye değiştirildi? Niye gasp edildi? Hizmetleri ortadayken bir üstadın ismi niye alınır, niye yabancı bir isim verilir?" karşılığını verdi.

Kadir Topbaş'tan açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'in Pierre Loti'nin adının "İdris-i Bitlisi" olarak değiştirilmesi istemine ilişkin olarak, "Detaylı ve doğru araştırma yapılmayan, üzerinde tarihçilerin konuşmadığı bir konuda, bir vekilin ifadesinden yola çıkarak konuşmam doğru değil. Tarihçiler konuştuktan sonra bakılır" dedi.

Topbaş, Sultanahmet Meydanı'nda, "Doğu'dan İstanbul'a Kadın Eli 6. Sergisi" açılışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Belediye Başkanı Topbaş, bir gazetecinin "AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'in bir gazetede yer alan Pier Loti'nin adının 'İdris-i Bitlisi' olarak değiştirilmesi için belediyeye başvuracağına ilişkin açıklamaları var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, bu konuda araştırma yapmadan, ne kadar doğru olduğunu bilmediği bir konuda konuşmasının mümkün olamayacağını söyledi.

"Ne kadar ilmi ne kadar bilimseldir bilmediğimiz bir şeye şu an cevap veremem" diyen Topbaş, detaylı ve doğru araştırma yapılmayan, üzerinde tarihçilerin konuşmadığı bir konuda, bir vekilin ifadesinden yola çıkarak konuşmasının doğru olmadığını kaydetti.

Bir gazetecinin "Kişisel fikriniz ne olur?" sorusuna Topbaş, "İş kalkıp gelip buraya kadar mı dayandı? Onu anlamak mümkün değil. Bakalım. Nasıl bir şeydir, nedir, neden olmuştur? Orada ne vardır? Bunun detaylarını tarihçiler konuşur. Tarihçiler konuştuktan sonra bakılır. Bugüne kadar gelen tarih sürecindeki değerlendirmeler var. Orada böyle bir gerçekse, bunlar varsa, bakılır, o zaman değerlendirilir" cevabını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS