Davutoğlu da "Silah bırakma gündemde" dedi

Davutoğlu da "Silah bırakma gündemde" dedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay dün PKK dağ kadrosu ile Kuzey Irak'ta silah bırakmaya giden görüşmeler olduğunu CNN TÜRK yayınında açıkladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da görüşmelerin uzun süredir devam ettiğini doğruladı, Amerika, Türkiye ve Irak arasında üçlü mekanizmanın çalıştığına dikkat çekti. Davutoğlu, ''Bu konuda her tarafla yoğun görüşmeler eskiden beri sürdürülüyor, şimdi de devam ediyor'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, PKK dağ kadrosu ile Kuzey Irak'ta silah bırakmaya giden görüşmeler olduğunu CNN TÜRK yayınında açıkladı.

''Kuzey Irak yönetimi bir karar safhasında'' dedi ama başka detay vermedi.

Bu açıklama Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na soruldu.

Davutoğlu, görüşmelerin uzun süredir devam ettiğini doğruladı, ''Yeni bir gelişme üzerine başlamış değil, yoğun görüşmeler eskiden beri sürdürülüyor'' dedi.

Bakan Davutoğlu, terörle mücadelenin kesintisiz bir şekilde tüm taraflarla sürdürüleceği mesajını verdi.

Suriye konusu

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon'un  "Suriye yönetimi meşruiyetini kaybetmiştir" sözleri için de Davutoğlu, "Bizim de görüşümüzü ve hissiyatımızı yansıtıyor" diye konuştu.

Ancak Kofi Annan'ın bir plan sunup izlememesi gerektiğinin de altını çizdi, gözleme yapma ve uygulamasını takip etmek zorunda olduğunu söyledi.
 
Davutoğlu bir kaç gün önce Çin Dışişleri Bakanı ile yaptığı telefon görüşmesini de anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın Çin ziyaretinde de Suriye konusunun konuşulduğunu hatırlatan Davutoğlu,
"Annan planı takvime bağlanmalı, kararlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini kendilerine aktardım, faydalı bir görüşme oldu" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS