Balbay, milletvekillerine hitap etti!

Balbay, milletvekillerine hitap etti!

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, milletvekili seçildiği 12 Haziran seçimlerinin yıl dönümünde milletvekillerine hitap etti. Ancak bunu tutuklu olduğu için Meclis kürsüsünden bizzat yapamadı. Bunun yerine Silivri Cezaevi'nden yazdığı metni, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, okudu. Balbay, milletvekili yeminini de mahkeme salonunda okumuştu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,12 Haziran seçimlerinin yıldönümünde  Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın kaleme aldığı konuşma metnini TBMM Genel Kurulunda okudu.

Mustafa Balbay, Ağbaba'nın okuduğu konuşmasına, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 24. Döneminin vücut bulmasını sağlayan 12 Haziran seçimlerinin yıldönümü nedeniyle Silivri'den söz almış bulunuyorum" diyerek başladı.

Türkiye'nin zaman zaman içinden geçtiği olağanüstü dönemlerden birini yaşadığını belirten Balbay, şunları söyledi:

"Şu anda oturduğunuz koltuklarda 8 eksik var. Bir yıldır o koltuklar boş. Bir okulda sınıftaki öğrencilerden bir kaçı sürekli gelmiyorsa, onlarla geçmişte sorun yaşamış arkadaşları bile telaşlanır, nedenini öğrenmeye çalışır. Hele de onların okula gelmesini sağlamak için kendilerinin yapabileceği bir şey varsa, bir an bile durmazlar. Ülke yönetiminin kalbi olan parlamentonun eksikliklerini gidermek sizin sorumluluğunuz değilse, kimindir? Sizden hiçbir kişisel talepte bulunmuyorum. Sadece elinizi oylama düğmesine koyup bu sorunun yanıtını vermenizi diliyorum. Oylamadan çıkacak sonuç kabulümdür"

"Dün yassı ada vardı, bugün Silivri var"

Meclis'in kendisine iş edindiği konulardan birinin Türkiye'nin yakın geçmişindeki karanlık noktaları araştırmak olduğunu vurgulayan Balbay, "Silivri'de görülmekte olan davalarla ilgili hepinizin kafasında belli bir yargı var. Gerçek şudur; diye başlayıp zamanınızı almayacağım. Silivri davalarının ne kadar süreceğini, sizin çalışmalarınızdan bir benzetmeyle anlatacağım. Düşünün ki;  50 Maddelik bir yasayı görüşüyorsunuz. Her maddeyi oyladığınızda iki yeni madde daha ekleniyor. Böyle bir görüşmeyi ne zaman tamamlarsınız? İşte Silivri davaları bu mantıkla devam ediyor. Üst üste yığılan iddianamelerin içeriği ise insanların düşüncelerinin, mesleklerinin, sosyal yaşamlarının suç sayıldığı bir hukuksuzluklar zincirinden ibaret. Bu tabloya bakıp, hukuk işliyor diyebilir misiniz? Sık sık Meclis gündemine de gelen, yakın tarihimizdeki siyasi davalardan hangisi için hukukidir diyebiliyorsunuz? Dün Yassıada varsa bugün Silivri var. Dün Sıkıyönetim Mahkemeleri varsa bugün Özel Yetkili Mahkemeler var" diye konuştu.

Konuşmasında seçimlerin demokrasinin en önemli unsuru olduğunu söyleyen Balbay, Suriye ve Mısır örneklerine değinerek, "Demokrasinin kalitesi, iktidar partisinin aldığı oy oranı ile ölçülemez. Bugün en çok tartıştığımız Suriye'de, Devlet Başkanı Esad'ı o koltukta tutan gücün halktan aldığı oy oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu anımsatmak isterim. Mısır'ın devrik Başkanı Hüsnü Mübarek üst üste beş seçimden yine yüzde 90'lık seçim başarısıyla çıkmıştı. Demokrasilerde bir siyasetçi kendisi gibi düşünenlerin verdiği destek kadar değil, kendisi gibi düşünmeyenlerin duyduğu saygı kadar büyüktür. Bu yapıdaki siyasetçilerle Meclisin ortak paydalarının artacağına ve iç barışın sağlamlaşacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Kendisinin, CHP tarafından İzmir 2. bölgede aday gösterilmesiyle her iki seçmenden birinin oyunu aldığını hatırlatan Balbay, "Yargı onayladı. Sizler de onaylayıp özlük haklarımı verdiniz. Ancak gelinen noktada beni demir parmaklıkların arkasında bırakan mevcut durumu kabullenerek, siz bana şunu söylüyorsunuz: 'Hiçbir faaliyete katılamadan maaşını al!' Bu benim ahlaken kabul edebileceğim bir durum değil. Silivri'de beni en çok meşgul  eden konulardan biri bu. Siyaset bir takım oyunuysa siz bana 'Sen ilk 11'in içinde  sahadasın ama, topa dokunman yasak' diyorsunuz. Ben Atatürk'ün Kurtuluş Savaşını yönettiği, adım adım modern Türkiye'nin temellerini attığı bu mecliste, halkı temsil etme görevini yerine getirmek istiyorum" diye konuştu.

Balbay, sözlerini, "Özgürlükte, yeri geldikçe dile getirdiğim, yazdığım 'En kötü Meclis bile, kapalı bir Meclis'ten iyidir' sözünü huzurunuzda bir kez daha vurguluyor daha güzel bir Türkiye için, meclis zemininde her şeyi özgürce konuşacağımız günlerin özlemiyle hepinize saygılar sunuyorum" diyerek bitirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS