CHP'den Erdoğan'ın "boks eldivenlerine" gönderme

CHP'den Erdoğan'ın "boks eldivenlerine" gönderme

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Başbakan, boks eldivenleriyle zaman geçirmemelidir. Çünkü bu milletin, Başbakan'ın yanlış politikalarıyla ikinci kez nakavt olmaya tahammülü yoktur" dedi.

Öztrak, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Öztrak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi kurmaylarının, ekonomide son 2 yılın "hormonlu şişmesini", büyüme diye millete anlattığını, Erdoğan'ın, Türkiye'nin 2011'de en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olduğunu söylediğini belirtti.

Öztrak, ancak IMF'nin, Erdoğan'ı yalanladığını, "2010'da en hızlı büyüyen 12. ekonomi olan Türkiye, 2011'de en hızlı büyüyen 15. ekonomi oldu, 2012'de 123. sıraya gerileyecek" dediğini ifade ederek, "Sayın Başbakan, IMF Başkanı'na açın telefonu sorun. Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen 2. ekonomisiyse IMF, hatasından derhal dönsün. Yok, IMF doğru söylüyorsa siz artık yanlışınızdan dönün" diye konuştu.

"Mezarlıkta korkudan ıslık çalan adam"


Erdoğan'ın herkesi suçlayan bir tavrı olduğunu, bu tavrın, "mezarlıkta korkudan ıslık çalan adam" algısı yarattığını savunan Öztrak, Erdoğan'ın neden ekonomik ve küresel gerçeklerden hızla koptuğunun, kılavuzlarına bakarak anlaşılabilineceğini belirtti.

"Harikalar diyarı masalı anlatıyor"

Öztrak, Dünya Bankası'nın 3 gün önce yayımlanan raporuna göre, tüm gelişen ve yükselen ekonomiler içinde kısa vadeli borçların, uluslararası rezervlere göre durumu en kötü ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Öztrak, dünyada işler karışıkken, böyle bir kırılgan tablonun ciddiye alınması gerektiğini ifade
ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümette bu ciddiyeti göremiyoruz. Aksine Başbakan'ın ayakları yerden kesilmiş, bizlere harikalar diyarı masalı anlatıyor. Memura hak ettiğini vermeyen Sayın Başbakan, memura akıl veriyor. 'Araba alma, ev al', 'Bazı memurların evinde iki araba var' diyor. Sayın Başbakan'a, hangi ülkenin Başbakan'ı olduğunu sormamız gerek. Bu ülkede alınan her arabanın ruhsatında, alınan her evin tapusunda banka mührü var. Millet, bin bir güçlükle aldığı evin, arabanın sahibi değil, emanetçisi. Sayın Başbakan'ı, iki arabası var dediği memurlar, yönetim kurullarına atadığı, altlarında son model makam araçları olan memurlar olmasın? 'Ağustosta gölge kovan, zemheride karnın ovar...'Hükümet, zamanı iyi değerlendirmelidir.

Başbakan, bakanlarını, bürokratlarını çağırıp, gerçekçi bir ekonomi brifingini hemen almalıdır. Başbakan, boks eldivenleriyle zaman geçirmemelidir. Çünkü bu milletin Başbakan'ın yanlış politikalarıyla ikinci kez nakavt olmaya tahammülü yoktur."

Gülen'e çağrı

Öztrak, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz" sözlerini değerlendirdi.

Öztrak, "Bu çağrı, umuyorum aba altından sopa göstermek amacıyla değil de insanı gerekçelerle yapılmıştır. Hükümet ile cemaat arasındaki çekişmeyi uzun süredir izliyoruz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS