Gül'den Dağlıca açıklaması: "Tesadüfi değil"

Gül'den Dağlıca açıklaması: "Tesadüfi değil"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dağlıca'da 8 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin, "Dünkü olaylar çok tesadüfi olaylar değildir. Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Dağlıca'da verilen şehitlerle ilgili olarak "Dünkü olaylar çok tesadüfi olaylar değildir. Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür. Ama sonuna kadar teröre taviz verilmeyecektir. Memlekette huzur, güven, istikrar ve devletin hakimiyeti Türkiye'nin her karış toprağında da hakim olacaktır" dedi.

Gül, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya Tüketici Ürünleri Forumu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dağlıca'daki şehitlerle ilgili bir soru üzerine Gül, tüm şehitlere rahmet, yaralılara acil şifa dileklerini dile getirerek, burada hain bir saldırı bulunduğunu söyledi.

Bir sızma neticesinde bu kadar bir kayıp verildiğini, ancak karşılığın hemen verildiğini ve püskürtüldüğü gibi birçok kişinin de zararsız hale getirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terörle hiçbir yere varılamaz. Terör yaparak 'devleti, milleti, Türk milletini diz çöktürüp, hizaya getirip acaba bir şeye zorlar mıyız' kafası çok büyük bir tarihi hatadır ve yanılgıdır. Bu şekilde hiçbir başarı mümkün olmayacaktır. Bunu hepsinin bilmesi gerekir. Kendi halkımızın sorunları konuşarak, kendi kendimize çözeceğimiz meselelerdir. Bu konularda birçok gelişmeler vardır. Dolayısıyla memlekette konuşulan Kürt meselesiyle terör meselesi birbirinden çok farklıdır. Teröristler, bunlar bugün başkasının aleti olur, yarın da başkasının aleti olur, dün de başkasının aletiydi. Bölgedeki, dünyadaki çeşitli gelişmeler her zaman bu tip kullanılmaya muhtaç insanları kullanacaklardır. Kullanırken de ortaya bir dava, ortaya bir sözüm ona ideal konacaktır. Ama hep sonunda ortaya çıkmıştır ki zaman zaman hep kullanılmışlardır. Bugün de aynı şekildedir. O bakımdan özellikle bölgedeki bütün vatandaşların, Kürt vatandaşların hepsi terörle ve teröristlerle aralarına çok kesin mesafe koymaları gerekir. Bunlar kendi meselelerimizin hallini de zorlaştıran meselelerdir. O bakımdan dünkü olaylar çok tesadüfi olaylar değildir. Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür. Ama sonuna kadar teröre taviz verilmeyecektir. Memlekette huzur, güven, istikrar ve devletin hakimiyeti Türkiye'nin her karış toprağında da hakim olacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS