Balbay'ın soru önergeleri iade

Balbay'ın soru önergeleri iade

CHP'nin Ergenekon davasından tutuklu bulunan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Milli Eğitim Bakanına öğretmen açığını, İçişleri Bakanına 2000-2012 arasındaki gözaltı ve tutuklama sayılarını, Adalet Bakanına ise F Tipi cezaevlerinin kapasitesini sordu. Ancak, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, soru önergelerini, Balbay'ın andiçmemesi nedeniyle iade etti.

Çiçek, CHP İzmir Milletvekili Balbay'a gönderdiği yazıda, Anayasa'nın 81. maddesi ve TBMM İçtüzüğü uyarınca, milletvekillerinin, milletvekilliği görevine başlayabilmesi için andiçmeleri gerektiğini anımsattı. Çiçek, şunları kaydetti:

"Andiçme, milletvekilinin görevine başlamasının bir ön şartı olduğundan, kanun teklif etme, soru önergesi verme, Meclis Araştırması açılmasını isteme gibi yasama ve denetim faaliyetlerinde bulunacak bir milletvekilinin, öncelikle Anayasa'nın 81. maddesine göre andiçmesi gerekmektedir. Göreve başlama şartını yerine getiremeyen bir milletvekili, yasama ve denetim faaliyetlerinde bulunamayacağından yazılı soru önergeleriniz işleme alınamayarak iade edilmiştir. Meclis araştırma önergeleri ise yeterli sayıda milletvekili tarafından imzalandığından imzanız dahil edilmeksizin işleme alınacaktır."

CHP İzmir Milletvekili Balbay, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e öğretmen açığını, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e 2000-2012 yılları arasındaki gözaltı ve tutuklama sayılarını, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e de F Tipi cezaevlerinin kapasitesini sormuştu.

Soru önergelerinin iade edilmesi üzerine, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bu önergelerin altına kendi imzasını koyarak, TBMM Başkanlığına sundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS