Çelik: "Türkiye yüzde yüz haklı"

Çelik: "Türkiye yüzde yüz haklı"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi olayında Türkiye'nin yüzde yüz haklı olduğu belirtti. Çelik "Türkiye'nin suçlanmasının temel verilere, değerlendirmelere, gerçeklere aykırı olduğu en açık şekilde görülecektir. Suriye'de savaş uçağımızın düşürülmesi konusunda bazı Türk gazetecilerin 'Türkiye suçlu' anlamına gelecek yorum yapmaları utanç verici" dedi.

AK Parti Genel Başkanı Ömer Çelik sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yayımladığı mesajında, şu ifadeleri kullandı:

"Suriye'de savaş uçağımızın düşürülmesi konusunda bazı Türk gazetecilerin "Türkiye suçlu" anlamına gelecek yorum yapmaları utanç verici. Türkiye kayıp pilotlarımızın arama-kurtarma çalişmalarını önceleyen bir faaliyet içerisinde. Bunu "sessizlik" gibi sunup, ardından  bunu Türkiye'nin suçlu olduğu şeklinde yorumlamak, olabilecek en akıl dışı yorumlardır. Türkiye kayıp pilotlarımızın akibetinin belirlenmesini öncelik olarak ele almaktadır. Böyle bir olayda sağduyuyu, aklı vicdanı bir kenara bırakarak Suriye'yi haklı bulmak hem objektif verilere aykırı, hem de şu sıcak ortamda yapilabilecek en ağır provokasyondur.

Hem objektif veriler Türkiye'nin yüzde yüz haklı, haklı olduğunu gösterecektir, hem de bu verilere sahip olmayanlar bile Türkiye'nin uçağının, katil bir rejim tarafından düşürülmesi  karşısında makul bir yorum yapabilecek durumdadırlar. Türkiye'nin suçlanmasının temel verilere, değerlendirmelere, gerçeklere aykırı  olduğu en açık şekilde görülecektir. Türkiye yüzde yüz haklı pozisyondadır. Şu anda önceliğimiz pilotlarımızın akibetinin belirlenmesidir.

Parti liderlerine davet

Başbakanımız olayın gelişimi, eldeki verileri paylaşmak üzere Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderlerini yarın görüşmek için davet etti. Elde edilen veriler ve ulaşılan sonuçlar, siyasi parti liderlerinden başlanarak, kamuoyu ile paylaşılacak. Hiçkimse kuşku duymasin,Türkiye'nin net ve kapsamlı bir yol haritası var. Bundan sonra nasıl ilerleneceği olayın olmasından sonra Başbakanımız baskanlığında yapılan toplantıda belirlendi. Şu konu Çok önemlidir; Türkiye, Suriye meselesine her zaman meşruiyet ve hukuk temelinde yaklaştı.

"Suriye rejiminin eylemi uluslararası hukukun dinamiklerine aykırı"

Suriye'nin savaş uçağımızı düşürmesi, sadece Türkiye-Suriye meselesi değil, aynı zamanda uluslararası toplum-Suriye, Nato-Suriye meselesi. Suriye rejiminin eylemi uluslarası hukukun tüm dinamiklerine aykırıdır. Olayla ilgili veriler de bunu doğrulamaktadır. Türkiye yüzde yüz haklı durumdadır. Suriye rejiminin propaganda makineleri bile, bizdeki bazıları gibi Suriye'yi savunamıyor. Bu olaydan sonra başka bir aşamaya geçilmistir artık.

Elinde hiçbir veri olmadan Türkiye'yi suçlayan yabancı odakların niyetini ve stratejisini biliyoruz. Ama ayni şekilde elinde hiçbir veri olmadan Turkiye'ye suçlamada bulunan yerli odakların yaptıkları, dezenformasyondan başka alanlara kadar uzanıyor. Türk uçağı silahsızdı. Silahsız bir keşif uçağının düşürülmesi, saldırganlık ve kötü niyetlilik dışında açıklanamaz.

Hükümetimizin Suriye politikasini eleştirmekle, uçağımızın düşürülmesi konusunda Suriye'yi hakli bulmak arasındakı farkı ayrıt edemeyenlerin tutumları utanç verici ve vahim. Suriye politikamızı eleştirenler olabilir, doğaldır; biz de gereken cevabı veririz. Ama  politika eleştirisinden yola çıkarak, silahsız bir Türk keşif uçağının düşürülmesiden dolayı Suriye'yi hakli bulanların akıl tutulması, sadece ve sadece provokasyon ve dezenformasyonla izah edilebilir"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS