Bütünlemeler öğretim yılı başlamadan yapılacak

Bütünlemeler öğretim yılı başlamadan yapılacak

YÖK'ün öğrencilere bütünleme hakkı getiren düzenlemesi üniversitelere gönderildi. YÖK'ün talimatında üniversitelerden 2011-2012 güz dönemine ait bütünleme sınavları da dahil tüm bütünleme sınavlarının 2012-2013 öğretim yılı başlamadan yapılması istendi.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban H. Çalış'ın imzasıyla gönderilen talimat şöyle:

 Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 19.06.2012 tarihli toplantısında "Diploma alma, ders kredilerinin hesaplanması, öğrencilik haklarınından yararlanma ve sınavlar" başlıklı 44. maddenin (b) bendindeki...

"Yükseköğretim kurumlarında sınav çeşitleri ve bunların ders başarı notuna katkısı... Yükseköğretim Kurulunun bu konularda belirlediği temel ilkelere uygun olarak yükesköğretim kurumları senatoları tarafından belirlenir" hükmü uyarınca; yıllık veya yarı yıllık sınav takvimi uygulayan tüm yükseköğretim kurumlarında, 2011-12 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere bütünleme sınavı hakkı tanınmasına; ilgili yarıyıl veya yıl sonunda almış oldukları ders veya derslerin final sınavına girme hakkı eldenlerden final sınavından başarısız olan öğrenciler ile sınava girme şartlarını sağladığı halde final sınavına giremeyen öğrencilere başarısız olduğu her ders için, yaz okulu uygulaması olup olmadığına bakılmaksızın, ilgili dönem sonlarından bütünleme sınavı hakkı tanınmasına; koşullu başarılı öğrenciler ile not küseltme amacıyla bütünleme sınavına girecek öğrencilere ilişkin düzenlemenin yükseköğretim kurumu senatolarınca yapılmasına; final sınavında geçerli olan başarı kurallarının bütünleme sınavlarında da uygulanmasına; bütünleme sınavı notunun final sınavı notu yerien geçmesine; 2011-12 güz dönemine ait bütünleme sınavları da dahil bütünleme sınavlarının 2012-13 öğretim yılı başlamadan önce yapılmasını sağlayacak şekilde, sınav tarihlerinin yükseköğretim kurumları tarafından belirlenmesine ve öğrencilere gerekli duyuruların yapılmasına karar verilmiştir."

BÜTÜNLEMELERLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ SORULAR VE YANITLARI... TIKLAYIN


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS