Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor

Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor

Hükümetin CMK 250. madde üzerindeki çalışması tamamlanmak üzere. Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor. Yerlerine Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Suç ve cezalar değişmeyecek" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş ise, mevcut davaların etkilenmeyeceğini söyledi.

Suç tanımlamalarında bir değişiklik yok. Ama yargılama usulünde değişiklik yapılacak.Yani Özel Yetkili Mahkemeler kapatılacak.

Mustafa Elitaş, "Türkiye normalleşiyor. Özel Yetkili Mahkemeler işlevlerini tamamlamak üzeredir" dedi.
 
Ancak yapılacak düzenlemede  devam eden davaların etkilenmemesi sağlanacak bunun  için aranan formül bulundu.

O mahkemeler, gördükleri davalar, temyiz aşaması da dahil olmak üzere kesinleşene kadar görevlerinde kalacak.
 
Elitaş, "Devam eden Balyoz, Ergenekon gibi davaları gören mahkemeler sonuçlanmasına kadar görevlerine devam edecekler" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "O davalar bittikten sonra ilgili konu varsa o davalara ağır ceza mahkemeleri bakacak" dedi. Yani Özel Yetkili Mahkemelerin yerini ağır ceza mahkemeleri alacak.

AK Partinin çalışmasında, bir de yeni oluşuma gidilmesi tartışılıyor. Fransa'daki özgürlük hakimi modeli.

Buna göre, herhangi bir davada karar aşaması öncesinde, tutuklamada, aramada bu hakimler etkili olacak. Tahliye, tutukluluğu kaldırma ve aramayı durdurma kararı verebilecekler.

Genelkurmay Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı ve Meclis dışından atanan bakanlar için sorgulama aşamasında üst amirden  izin alınması üzerinde de duruluyor. İzin mekanizması kesinleşirse eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için de geçerli olacak.

Tutukluluk sürelerine ilişkin ise doğrudan bir düzenleme yok. Ama adli kontrol sistemi güçlendiriliyor. Yani hakime tutukluluk yerine ev hapsi, ülke dışına çıkma yasağı gibi seçenek yaptırımları kısıtlama olmadan takdir hakkı veriliyor.

Değişikliklerin Başbakan Erdoğan'dan onay alması halinde, üçüncü yargı paketinin cumartesi günü Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde gündeme getirilmesi planlanıyor.

TBMM başkanı Çiçek'in açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, Türkiye'nin önünde, "özel yetkili mahkemeler diye bir sorun bulunduğunu" belirtti ve genel itibarıyla mahkemelerin kalkması yönünde bir görüş oluştuğunu tespit ettiğini söyledi.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının, terör ve çıkar amaçlı suç odaklarının yargılanmasına ilişkin bazı kesimlerde endişeler yarattığının görüldüğünü anlatan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye çok kolay birbirini suçluyor. 'Özel yetkili mahkemeler kalksın', 'eyvah terör suçları ne olacak şimdi?' diyorlar. 'Kalkmasın' denildiğinde, 'siz özgürlüklere karşı mısınız?' diyorlar. Kuralları da kurumları da ihtiyaçlar belirler. Türkiye böyle bir ihtiyacı duydu, bu mahkemeler geldi. Nihai şekil ne olacak onu görmek gerekir. Şikayetler olabilir ama kurumların varlığından şikayet ederken onu ortadan kaldırdığınızda karşılaşacağınız problemleri iyi düzenleyebilirseniz, bir boşluk, bir olumsuzluk meydana gelmeyecekse kalkabilir de. 'Kalkmaz-kalkar' tarzında iki eksen arasında bu tip konuları değerlendirmek yanlış olur. Onun için düzenlemenin kendisini görmek gerekecek.

Her bilim dalında ihtisaslaşma var. Hukuk da kendi içinde ihtisaslaşıyor. 'Örgüt suçları' denilen son derece karmaşık dış ve iç bağlantıları... 'Terör' dediğin ahtapot gibi bir iş. Uzmanlaşmaya ihtiyaç var, ihtisas mahkemelerine ihtiyaç var. Yine bu ihtisas dikkate alınacak gibi görünüyor. Ben yargıya müdahale etmek gibi bir açıklama asla yapmadım, yapmam da ama şunu kabul etmek lazım ki mevcut uygulamadan bir kısım rahatsızlıklar var.

Nereden var? En basitinden, 'birilerini kurala uymadı' diye yargılıyorsunuz. Yargının varlık sebebi bu. Birilerini 'yasaya uymadı' diye onu yargılarken yargılamayı yapanların da kendisinin de yasalara uymak mecburiyeti var. Hakim, savcı olmak yasalar üstü değildir. Soruşturma gizli, benim ifademi alıyorsunuz, yarım saat sonra ifade gazetelerde ise bir yerden kaçak var. Bununla ilgili ne yapıyorsunuz, onu sorar kamuoyu.

Bu saatten sonra artık bu halin devam etme imkanı gözükmüyor. Kimse bu haliyle devam etsin demiyor. Artık bu mahkemelerin uygulamalarıyla ilgili toplumda bir rahatsızlık meydana geldi. Bir şekil vermek gerektiği noktasında... 'Kalsın' diye görüş bildirenler de var. Onu da söyleyeyim. Yüzde yüz mutabakat yok ama genel bir rahatsızlığın olduğu ortada. Bu rahatsızlığı giderecek, yargıya güveni sağlayacak endişeleri bertaraf edecek düzenleme yapılıyor. Ümit ederim beklenen maksat hasıl olur. Ümit ederim endişe edilen noktalara da sebebiyet verecek bir düzenleme olmaz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS