CHP milletvekillerinin GATA ziyaretine vize yok!

CHP milletvekillerinin GATA ziyaretine vize yok!

CHP milletvekillerinin GATA ziyaretine vize yok!

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ''Gerekli izinleri aldık. Ama GATA ziyaretinin gerçekleşmeyeceği ifade edildi, gerçekleşmeme nedenini merak ediyoruz'' dedi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan da konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapılarak, ziyaretçi kabulünün talimatlarda belirtildiği ifade edildi.

Gök, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ve CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın'dan oluşan heyet, şehit askerlerin yakınlarının konakladıkları GATA Misafirhanesi'ne geldi.

Heyet adına açıklama yapan Gök, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla GATA misafirhanesinde kalan şehit aileleriyle görüşmeye geldiklerini belirterek, ''Sabahtan gerekli izinlerimizi aldık. Ama 15 dakika önce aranılarak bu ziyaretin gerçekleşmeyeceği ifade edildi. Biz de bu gerçekleşmeme nedenini merak ediyoruz'' dedi.

Gök, ziyaret için sabah saatlerinde izin aldıkları Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı tarafından görüşmeden az önce aranarak, ziyaretin gerçekleşmeyeceğinin bildirildiğini ifade eden Gök, ''Niçin olmayacağına dair herhangi bir somut gerekçe ifade edilmemiştir. Çok acı bir manzara. Milletvekilleri ve partililerimizle, ailelerin acılarını paylaşma duygusu içindeyken bu paylaşımın engellenmesinin kabul edilebilir bir yanı yoktur. Mantıklı ve makul bir açıklama tarafımıza yapılmamıştır'' diye konuştu.

Gürsel Tekin: "Kınıyorum, buna kimsenin gücü yetmez"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de CHP milletvekillerinin GATA'ya alınmamasına ilişkin, "Önceden izin almış milletvekillerimizin içeri sokulmamasını şiddetle kınıyorum. Buna hiç kimsenin gücü yetmez. Tam bir AKP devleti anlayışı içerisinde yürütülmek isteniyor. Ana muhalefet partisinin milletvekilleri oradaki yaralı çocuklarımızı ziyaret edemeyecekse, sınırda oluşturduğunuz korsan, adı belli olmayan barakalı evlere giremeyecekse böyle bir anlayış kabul edilebilir mi? Bu nasıl bir anlayıştır? Milletvekillerinin girmesine kim izin vermez kim karar verebilir, bunu şiddetle kınıyorum. Umut ediyorum herhalde, bir yanlışlık vardır gereğini yaparlar diye düşünüyorum."

Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı ise konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Afyonkarahisar'daki patlamada şehit olan askerlerin yakınlarının GATA-Ankara'da misafir edildiği belirtilen açıklamada; kışla, karargah ve kurumlarına ziyaretçi kabulünün nasıl yapılacağının talimatlarda belirtildiği ifade edildi. Açıklamada, ziyaret taleplerinin mevcut talimatlar ışığında değerlendirilerek, bu doğrultuda karara bağlandığı söylendi. Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendi tesislerine yönelik uyguladığı kurallara, bugüne kadar olduğu şekilde bundan sonra da duyarlı davranılmasının beklendiği" dile getirildi.