"Yeni bir Oslo kesinlikle olmalı"

"Yeni bir Oslo kesinlikle olmalı"

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kürt sorununun çözümü için müzakerenin tek yol olduğunu savundu; "Müzakere için sürecin başlaması gerekir. Bundan başka çözüm yolu yok. Yeni bir Oslo kesinlikle olmalı" dedi.

Grup toplantısında konuşan Kışanak, uzun bir aradan sonra kardeşi ile görüşmesine izin verilen Abdullah Öcalan'la ilgili "rolünü oynayacağı koşullar yaratılmalı" mesajını verdi.

AK Parti kongresini ve kongrede dağıtılan 63 maddelik yol haritasını eleştiren Kışanak, "Bizim hemen şimdi beklediğimiz çözümler 2023'e bırakılıyor. O tarihe kadar kim öle kim kala" dedi.

Buldan, Başbakan'a da "BDP ile görüşmem demek bu işi çözmem demektir" yanıtını verdi.

"Parlamento sorumluluk alabilir"

"Çözmeye gücünüz yetmiyorsa, engel olmayın" diyen Kışanak, şöyle konuştu:

"Bu konuda bir milim bile olumlu bir adım görürsek karşılık vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Kürt sorununun çözümü konusunda
kendimizi sadece siyasi değil aynı zamanda vicdani sorumluluk altında görüyoruz. Olumlu sayılabilecek, gerçek anlamda bizi çözüme götürebilecek bütün çabalara tereddütsüz destek veririz. Ancak yeni bir oyalama, kandırma sürecine, başarısız teşebbüs sürecine artık Türklerin de Kürtlerin de hiç kimsenin tahammülü kalmadı.

Güven zedelenmiştir. Yeni bir diyalog sürecini başlatabilmek için güven geliştirici adımlara ihtiyacımız var. Parlamento bu konuda sorumluluk alabilir. Güven geliştirici önlemler alabilir. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Anayasa çalışmalarına paralel olarak hak ve özgürlüklerle ilgili ortak çalışma başlatılması çağrısını önemli ve anlamlı buluyoruz. Bu parlamento acilen bunu yapabilir. Sınır ötesi operasyon tezkeresini gündeme alarak savaşta ısrar etmek yerine acilen güven geliştirici, acil demokratik beklentileri karşılayan bir yol haritası çıkartabiliriz ve bunun üzerinden bir yol almaya çalışabiliriz. Ancak böyle somut gelişmelerle müzakere masası kurulacaksa gerçek anlamda kurulabilir.

Çözüm PKK'dan kurtulmak mıdır, Kürt sorununu çözmek midir? Gündeminize, Kürt sorununu çözmeyi koyun. Silahların susması tabii bunun en önemli ayağıdır."


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS