"Bundan sonrası Suriye'ye bağlı"

"Bundan sonrası Suriye'ye bağlı"

Meclis'te görüşülen tezkereye ilişkin eleştirilere yanıt veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, tezkerenin "savaş tezkeresi" olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan ise "Bundan sonraki süreç Suriye'nin tavrına bağlı" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Bazen angajman kurallarının yetmediği durumlar olur. CHP'nin savaş tezkeresi olarak nitelendirmesi kınanacak bir durumdur" dedi. Meclis'e sunulacak tezkere ile Türkiye'nin milli güvenliğinin korunacağını söyleyen Çelik, "Karşı çıkmak Suriye üzerinden mesaj vermeye çalışan odakların yanında saf tutmak anlamına gelir" dedi.

Yalçın Akdoğan: "Bundan sonrası Suriye'nin tavrına bağlı"

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ise, "Bundan sonraki süreç Suriye'nin tavrına bağlı" dedi. Meclis kulisinde konuşan Akdoğan, "Tezkere çıktığında illa savaşa gireceğiz diye bir şey yok" mesajını verdi.

Akdoğan, NATO başta olmak üzere uluslararası platformun açıklamalarına dikkat çekti. Akdoğan, "Türkiye, NATO ve uluslararası toplumdan gerekli desteği tam anlamıyla aldı. Bu diplomasi başarısıdır" dedi.

Suriye yönetimine askeri olarak da gerekli karşılığın verildiğini vurgulayan Akdoğan,caydırıcı olacak şekilde bütün askeri hedeflerin gece boyunca top atışı ile vurulduğunu belirtti. Akdoğan, "Şu anda alması gereken dersi aldılar bundan sonrası Suriye'nin tutumuna bağlı" mesajını verdi.

Akdoğan tezkere metnine yönelik muhalefetin eleştirilerini ise siyasi olarak niteledi. Akdoğan, "Tezkere çıktığında illa savaşa gireceğiz diye bir şey yok. Tezkere metninde her şey açık. Suriye için geldiği belli, gündem belli" dedi.

Egemen Bağış: "Hızlı davranabilmek için"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM'de görüşmeye açılan tezkerenin gerektiğinde kullanılmak üzere hükümetin yetkilendirilmesi olduğunu belirterek, "Bu kesin bir karar değildir. Yürütmenin elinde bu tür yetkilerinin olması da bizim hızlı  davranabilmemiz için önemli. Kimsenin olayları çarpıtmaması lazım" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS