Diyarbakır'da 15 ton esrar ele geçirildi

Diyarbakır'da 15 ton esrar ele geçirildi

Diyarbakır Lice ilçesi kırsalında düzenlenen hava destekli operasyonda, 13 ton 170 kilogram kubar esrar, 2 ton 245 kilogram toz esrar ile 60 bin kök Hint keneviri ele geçirildi.

Vali Mustafa Toprak, İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda, ele geçirilen uyuşturucunun basın mensuplarına gösterimi sırasında yaptığı açıklamada, Jandarma Bölge Komutanlığı'nca Lice ilçesi Dibek köyü bölgesinde ormanlık alanda barınan terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgedeki işbirlikçileri vasıtasıyla uyuşturucudan elde edilen büyük finans kaynağının ortadan kaldırılması, esrar üretim alanlarının tespiti amacıyla MİT Bölge Başkanlığı ile müşterek istihbarat çalışması yapıldığını söyledi.

Bu istihbari bilgiler doğrultusunda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde toplam 13 timden oluşan kuvvet ile 7. Kolordu Komutanlığı'ndan sağlanan taarruz ve Skorsky helikopterleriyle 3-4 Ekim günlerinde hava destekli operasyon düzenlendiğini kaydeden Toprak, şöyle konuştu:

"Operasyonda Dibek köyü güneyinde yer alan sık ormanlık alanda uyuşturucu madde imal yerleri ve saklandığı özel yerlere yapılan operasyonda 13 ton 170 kilogram kubar esrar, 2 ton 245 kilogram toz esrar, 60 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı. Operasyon dönüşünde 4-5 terör örgütü mensubu tarafından güvenlik kuvvetlerine uzaktan ateş açılmış, kısa süreli çatışma yaşanmıştır. Operasyonda terör örgütünün önemli bir maddi kaynağına ağır darbe vurulmuştur. Ele geçirilen uyuşturucunun piyasa değeri yaklaşık 17 milyon liradır."

"Terör örgütüyle bağlantılı"

Diyarbakır Valisi Toprak, uyuşturucuya yönelik mücadelenin tüm güvenlik birimleriyle sürdürüldüğünü, uyuşturucu ile terör örgütü faaliyetlerinin doğrudan ilişkisinin bulunduğunu belirtti.

Terör örgütünün 30-40 yılı aşan faaliyetlerini silah ve insan kaçakçılığı, özellikle ekilen uyuşturucu üzerinden kirli paralardan elde ettiği kaynaklarla hain emellerini gerçekleştirdiğini kaydeden Toprak, dün bir araçta 200 kilogram patlayıcının ele geçirildiğini, araç sürücüsünün uyuşturucu kaçakçılığı noktasında iltisaklı olduğunun değerlendirildiğini bildirdi.

Terör örgütünün hem suç ve suçluluk hem de uyuşturucu ile uğraşanlarla iltisakını bir kez daha açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan Toprak, terör örgütünün bir taraftan küçük yaştaki çocukların beyinlerini yıkayarak dağa çıkardığını, onların geleceğini ortadan kaldırdığını, kan ve gözyaşı oluşturduğunu, diğer taraftan da çocukları ve gençleri uyuşturucuya alıştırarak madde bağımlısı yaptığını anlattı.

Toprak, yapılan operasyon ile terör örgütünün kanlı eylemlerinin finans kaynaklarına önemli bir darbe vurulduğunu söyledi.

"Türkiye'de bir köyde bir defada yakalanan en büyük uyuşturucu" diyen Toprak, operasyona katılan tüm birimlere teşekkür etti.

Bir gazetecinin "Operasyonda gözaltına alınan 5 kişinin örgütle bağlantısı var mı?" sorusu üzerine Toprak, şöyle konuştu:

"Soruşturma sürüyor. Bunun terör ve uyuşturucu bağlantısını ortaya koyacak şekilde oradaki dosya tekamül etmektedir. Yakalananların uyuşturucu ve terörle bağlantılarının olup olmadığı da dosya üzerinden yürütülecektir. Ben açık ve net ifade ediyorum ki; arazide uyuşturucu olduğu zaman bizim görevimiz bunu etkisiz hale getirmektir. Ama özellikle bölgemizde uyuşturucu ekim alanlarına fırsat verilmesinin altında teröristlerin milis ve işbirlikçilerini uyuşturucu ekenlerden oluşturması, bu konuda onları cesaretlendirmesidir.

Terörist örgüte giden paraları kesme noktasında kararlıyız. Bunların etkisiz hale getirilmesi için yaz kış demeden kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konuda güvenlik birimlerimizin ciddi deneyimleri var. Sürekli uyuşturucu operasyonlarını
yapıyoruz.

Vatandaşlarımızı zehirleyen uyuşturucu satıcılarını kanun önüne getirmekteyiz. Bu sürekli takip edilmesi gereken bir konudur. Bundan sonra titizliğimizi en üst seviyede tutacağız. Terör örgütünün bu uyuşturucuları ektirmesine ve ekilen alanlarda kuvvetlerimizin girmesini zorlaştıran her türlü olumsuz, yollara mayın döşeme, yol kesme gibi tüm tehditlere karşı cansiparane bir şekilde mücadelemiz sürecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS