Bilge Köyü davasında yeni gelişme

Bilge Köyü davasında yeni gelişme

Bilge Köyü davasında DNA sonuçları açıklandı. Katliamın planlayıcısı olan Mehmet Çelebi'nin talebi üzerine yapılan test sonuçlarına göre Mehmet Çelebi'nin 10 çocuğundan birinin babasının öldürdüğü Fesih Çelebi olduğu ortaya çıktı.

Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde 2009 yılı Mayıs ayında meydana gelen katliamla ilgili Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine tekrar görülmeye başlanan davada, Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderilen DNA sonuçları mahkemeye ulaştı.


Katliamın planlayıcısı olan 45 yaşındaki Mehmet Çelebi'nin talebi üzerine 10 çocuğundan alınan kan örnekleri öldürdüğü Fesih Çelebi'nin (42) açılan mezarından alınan kemik ve diş örnekleriyle karşılaştırıldı. Yapılan DNA testinde, sanığın çocuklarından birinin babasının öldürdüğü Fesih Çelebi olduğu belirtildi.


Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü, 3 kişinin yaralandığı katliamla ilgili sanıklar, güvenlik nedeniyle Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Yerel mahkeme 2010 yılı Nisan ayında yapılan son duruşmada katliamın planlayıcısı olan tutuklu sanıklar 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi, kardeşi Abdülhakim Çelebi (35), Mehmet Emin Çelebi (37), Mehmet Sait Çelebi (42), Ömer Çelebi (44) ve Süleyman Çelebi'nin (46) her birine 44'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi.


Diğer tutuklu 2 sanıktan 'Şıh Mehmet'in oğlu M.Ş.Ç.'ye, 18 yaşından küçük olduğu için 44'er kez 15'er yıl hapis, evinde el bombası ve fişek bulunan Ahmet Çelebi'de toplam 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların avukatlarının itirazı üzerine Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, Mehmet Çelebi hakkında verilen 44 kez ömür boyu hapis cezasının 43'ünü onarken, Fesih Çelebi'yi öldürmesinden verilen ömür boyu hapis cezasını bozdu. Yargıtay, Mehmet Çelebi'nin talebi üzerine 10 çocuğuna DNA testi yapılmasına karar verip dosyayı tekrar yerel mahkemeye gönderdi. Ayrıca Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, geçen yıl Ocak ayında cezaevinde intihar eden Süleyman Çelebi'nin davasının ise düşürülmesine karar verdi.


Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde Yargıtay bozmasından sonra yapılan ilk duruşmada ifade veren Mehmet Çelebi, 2011 yılı Ocak ayında boşandığı eşi F.Ç. ile öldürdüğü Fesih Çelebi'nin ilişkisi olduğunu iddia ederek, "10 çocuğumun en az 7'si Fesih Çelebi'den çıkacak. Ben bu olayı namus için yaptım" diye konuşarak DNA testi yapılması istedi.


Bunun üzerine mahkeme Ankara Adli Tıp Kurumu'nda (ATK) bulunan ve olayın hemen ardından alınan kan örneklerinden DNA testi yapılmasını istedi. Ancak ATK, öldürülen Fesih Çelebi'den alınan kan örneğinin 3 yıl süre geçmiş olması ve bu süre içerisinde herhangi bir istemde bulunulmamıış olması nedeniyle mevzuat gereği imha edildiği bildirdi. Bunun üzerine mahkemede DNA testi yapılması için Fesih Çelebi'nin mezarının açılıp kemik ve diş örneklerinin alınmasına karar verdi.


10 çocuktan birinin babası Fesih Çelebi çıktı


Fesih Çelebi'nin Bilge Köyü'nde ki mezarı 19 Eylül günü mahkemenin kararı doğrultusunda açılarak diş ve kemik örnekleri alınıp Ankara ATK'ya gönderildi. Burada katliamın planlayıcısı ve baş sanığı olan "Şıh Mehmet" lakaplı Mehmet Çelebi'nin 10 çocuğunun kan örnekleri karşılaştırılıp, DNA testi yapılarak mahkemeye gönderildi.


Mehmet Çelebi'nin avukatı olan Özlem Demirbaş, yargılamanın başladığı tarihten itibaren olayın namus meselesinden meydana geldiğini söylediklerini belirterek, "DNA testi sonuçlarına göre müvekkilimin 10 çocuğundan biri olan B.Ç.'nin babasının öldürülen Fesih Çelebi olduğu tespit edildi" diye konuştu. Bilgi Köyü davasının Yargıtay'ın bozma kararından sonraki 4'üncü duruşması Kasım ayında yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS