CHP'den Anayasa Mahkemesi uyarısı

CHP'den Anayasa Mahkemesi uyarısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Sendikalar Kanunu bu haliyle çıkarsa Anayasa'ya aykırı bölümleri çok, biz CHP olarak yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Samsun'a gelen Akkaya, CHP İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Erken seçimden kaçmadıklarını belirten Akkaya, şöyle devam etti:

"Biz ana muhalefet partisiyiz, yarın seçim olsa seçime hazırız. Ama AKP'nin bir oldu bittiyle Meclis'i yok sayarak, 'ben çoğunluk partisiyim, istediğimi yaparım' anlayışına da karşıyız. Bu bütün partilerin ortak kararıyla olması gereken bir olaydır. AKP, '31 Mart'ta seçim mi yapılır' derken, aslında geriye dönüp bakması lazım. 1994'ten bugüne baktığımız zaman 5 yılda bir yapılan seçimler hep 31 Mart'ta olmuştur. Bundan önce sert kış yoktu da 2014 yılı Mart ayında yapılacak seçimler öncesinde sert kış mı olacakmış? Bununla kimseyi kandırmasınlar."

"Yerel seçimlerin erken yapılması konusunda bizim bir sorunumuz ve problemimiz yok ama biz Yerel Yönetimler Yasası'nın bu haliyle geçmesi durumunda AKP'nin teklifine sıcak bakmıyoruz" diyen Akkaya, "AKP ve MHP ikisi bir oldular, Anayasa maddesini değiştiremediler, orada suçu CHP'ye atıyorlar. 13 ilin yeni büyükşehir belediyesi olmasına bir itirazımız yok ama 29 il özel idaresinin kapatılması, köylerin mahalle haline getirilmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı. TBMM'de görüşülen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu tasarısına değinen Akkaya, tasarının ILO normlarına uygun bir yasal düzenleme olmadığını iddia etti.

Akkaya, yasanın sendikal örgütlülüğün önünü açan maddeler içermediğini savunarak, şunları kaydetti:

"Toplu sözleşme prosedürünün ağırlaştığı bir süreci görüyoruz burada. Kabul edilebilir değil. Özellikle 30 kişinin altında çalışanların iş güvencesinin ortadan kaldırılması Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Sendikalar Kanunu bu haliyle çıkarsa Anayasa'ya aykırı bölümleri çok, biz CHP olarak yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS