Davutoğlu, Suriye'ye ateşkes çağrısı yaptı

Davutoğlu, Suriye'ye ateşkes çağrısı yaptı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de çatışan taraflara Türkiye adına Kurban Bayramı boyunca ya da mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısı yaptığını açıkladı. Davutoğlu, Türk hacı adaylarının Irak'tan geçişine izin verilmemesiyle ilgili de tepki gösterdi.

Bakan Davutoğlu, Bakanlıkta yaptığı açıklamada, "Burada özellikle halkına karşı uçaklarla, son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejiminin derhal, koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Çünkü nihayetinde sivil ölümlerin çoğu bu şekilde meskun alanlara yapılan top, tank ve uçak saldırılarıyla gerçekleşiyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Buna mukabil olarak da muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz, talep ediyoruz" dedi.

Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile iki bakanlık arasında işbirliğini öngören protokolün imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin İstanbul ziyareti sırasında Kurban Bayramı'nda Suriye'de ateşkes konusunu Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi'nin de katılımıyla üçlü olarak ele aldıklarını söyledi.

Prensip olarak Türkiye, BM ve Arap Birliği'nin böyle bir girişim başlatması için anlaştıklarını kaydeden Davutoğlu, Arap Birliği'nin bu konuda mutabakat sağladığının kendisine Arabi tarafından iletildiğini söyledi.

"İran'la ateşkes konusunda mutabıkız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, İran'ın da ateşkes konusunda mutabakatının alındığını, Türkiye'nin teklifini desteklediklerini belirtti. Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi Suriye rejiminin bu konuda atacağı adım önem taşıyor. Sayın İbrahimi'nin Suriye'de yapacağı temaslar neticesinde durum daha berraklaşacak. Ama her halükarda bugün öğleden sonra sayın Nebil el Arabi ile İbrahimi arasında bir görüşme olacak. Biz de kendileriyle temas edeceğiz. Bugün ben buradan bu çağrıyı yapıyorum. Zaten prensip oylarak cuma günü bu çağrıları yapalım diye sayın Arabi ile mutabık kalmıştık."

Davutoğlu, çağrının cuma namazından önce olmasının Suriye halkı açısından önem taşıdığını düşündüklerini belirterek şöyle devam etti:

"Dolayısıyla ben Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Suriye'deki çatışan bütün taraflara Kurban Bayramı süresince ama mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısında bulunuyorum. Burada özellikle halkına karşı uçaklarla son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejimine derhal koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Çünkü nihayetinde sivil ölümlerin çoğu bu şekilde meskun alanlara yapılan top tank ve uçak saldırılarıyla gerçekleşiyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Buna mukabil olarak da muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz talep ediyoruz."

Davutoğlu, uluslararası kamuoyuna seslenerek, Türkiye'nin ateşkesin sağlanması için gerekli adımların atılmasını resmen talep ettiğini söyledi. Davutoğlu, ayrıca Kurban Bayramı süresince Türkiye'nin Suriye'ye yönelik gıda ve ilaç yardımını artıracağını belirterek, "Suriye'deki kardeşlerimizin acısını dindirmeye çalışacağız" dedi.

Hacı kriziyle ilgili de konuştu

Davutoğlu, Irak'ta Türk hacı adaylarının Suudi Arabistan'a gidişine izin verilmemesi kriziyle ilgili seyahat acentalarına tepki gösterdi. Davutoğlu, "Onları bu yola çıkaranların vize işlemlerini eksiksiz yapması gerekir" dedi. Davutoğlu, inceleme yapılacağını söyledi.

Cemil Çiçek de ateşkes çağrısı yaptı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Suriye'ye ateşkes çağrısında bulunup, ateşkesin bayram sonunda da devam etmesini temenni etti. Çiçek,''Bir süredir İslam dünyasında Müslüman kanı akıyor. O kadar çok kan aktı ki, her kesin aklını başına alması lazım. Bu bayramın en azından bir barış ve huzur içinde, geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Onun için ateşkes olabilecekse, inşallah bu devamlı olur. Sadece bayrama mahsus olmaz. Devamlı olmasını temenni ederiz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS