Diş ağrısıyla gitti 2 gün sonra öldü

Diş ağrısıyla gitti 2 gün sonra öldü

Bursa'da diş ağrısı şikayetiyle gittiği Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde, TC kimlik numarası olmadığı için bakılmayan 16 yaşındaki Melike Sakin, daha sonra gittiği Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de ağrı kesici ve antibiyotik verilerek evine gönderildi. Sakin, 3 gün sonra hayatını kaybetti. Genç kızın ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Olay, geçen pazar günü meydana geldi. Gece saatinde dişi ağrıyan 16 yaşındaki Melike Sakin, ailesiyle birlikte saat 24.00’te merkez Yıldırım ilçesinde bulunan Bursa ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne gitti. Genç kız muayene olmak için “hasta kayıt” biriminden giriş yapmak istedi ancak buradaki yetkili, genç kızın kimliğinde T.C. kimlik numarası olmadığı için muayene edilemeyeceğini belirterek aileden hastanenin hemen yanında bulunan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’ne gitmesini istedi. Genç kız ve ailesi bunun üzerine hastaneye giderek acil servisten giriş yaptı. Doktorlar genç kıza ağrı kesici iğne vurup ağrı kesici ilaç yazdı.

Gece evine gidip ilaçları kullanmaya başlayan genç kız, 2 gün sonra gece fenalaşıp özel bir otomobille Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Genç kız hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen hayata döndürülemedi.

Hastaneye gelen Bursa Cumhuriyet Savcısı, kesin ölüm sebebinin tespiti için cenazenin Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırılmasını istedi. Aile, adli tıptan çıkacak raporu bekliyor.

“Parayla muayene ettireyim, dedim kabul etmediler”

16 yaşındaki Melike Sakin'in cenazesini almak için Bursa Adli Tıp Kurumu’na gelen babası Tahir Sakin, “Hastaneden şikayetçi olacağım. Benim kızıma T.C. kimlik numarası yok diye bakmadılar. Paralı muayene edin, dedik. ‘Kasa kapalı’ deyip bizi başka hastaneye gönderdiler. Kızımın daha önce hiçbir hastalığı ve rahatsızlığı yoktu” dedi.

Melike Sakin'in ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı. Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, "Biz de bu konuyu en ince detayına kadar inceliyoruz. Soruşturmayı en kısa sürece bitireceğiz" diye konuştu.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Şebnem Altun, o gece görevli olan memurun, hasta ile hekimi buluşturmadığını doğruladı. Altun, bu memur hakkında soruşturma başlatıldığını açıklarken, Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Coşkun, "Melike'nin ölümüne hepimiz çok üzüldük. Ölüm nedeni otopsi raporundan sonra belirlenecek. Ancak hekim açısından bir ihmalin söz konusu olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Çarşamba günü yaşamını yitiren kızlarını dün toprağa veren Sakin ailesi, evlat acısıyla yanıyor. Bugün öğle saatlerinde kızının Minareli Çavuş Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret eden baba Tahir Sakin şunları söyledi:

"Diş ağrısıyla kıvranan kızımı pazar gecesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne getirdim. TC Kimlik numarası olmadığı için kızımı diş hekimine göstermediler. 'Parasını ödeyeyim' dedim. Bu kez bana, 'Kasa kapalı' yanıtını verdiler. Bu nasıl anlayış anlamadım. Yavrumun ölümünden sorumlu tuttuğum sağlık merkezi ve hastanelerden şikayetçiyim. Bu işin peşini bırakmayacağız."

Kızının hiç bir rahatsızlığının bulunmadığını da belirten Tahir Sakin, kızının ölümüyle sonuçlanan gelişmelerin diş ağrısıyla başladığını sözlerine ekledi.

"Müracaat memuru hekimle görüştürmemiş"

Melike Sakin'in ölümünün ardından konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma derinleştirirken, genç kızın TC kimlik numarası olmadığı için bakılmadığı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Şebnem Altun, açıklamalarda bulundu. Melike'nin ölümüne çok üzüldüğü belirten Altun şunları anlattı:

"Melike'nin ölümü bizi derinden yaraladı. Ölüm nedeni otopsi sonucunda belirlenecek. Kızımız geldiği gece bizim hastanemizde tedavi olsaydı, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan medical tedavinin aynısını kendisine uygulayacaktık. O gecenin güvenlik kameralarını inceledim. Hasta merkezimize saat 23.30 sıralarında gelmiş. Acil Servis'in müracaat bölümünde görevli bir memur, Melike'nin TC numarasını sormuş. Olmadığını öğrenince memur, 'Eğer Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde TC numaranız varsa, oraya gidin' diyerek kendine göre yönlendirme yapmış. Yani o memur, Melike'yi hekimle görüştürmemiş. Bizim her gece 3 diş hekimimiz sabaha kadar nöbetçi olarak görev yapıyor. Melike'nin geldiği gecede TC kimlik numarası olmayan 15 hastayı tutanak imzalatarak tedavi etmişiz. Gerekli soruşturmayı başlattık ve gereğini yapacağız."

"Diş apsesi tanısı konuldu ve tedavisi yapıldı"

Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri ise, pazar gecesi Melike'ye nöbetçi doktorlar tarafından bakıldığı ve diş apsesi tanısıyla tedavisinin gerçekleştiğini belirtti. Yetkililer, "Hastaya diş apsesi nedeniyle önce ağrı kesici yapıldı, daha sonra antibiyotik verildi. Biz gerekeni yaptık. Melike'nin kesin ölüm nedeni ancak otopsinin ardından hazırlanacak raporunda belli olacak" dedi.

Diş hekimleri odası: hekim ihmali yok

Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Coşkun ise, 16 yaşındaki genç kızın ölümüne çok üzüldüklerini ancak, diş hekiminin tedavide bir ihmalinin olmadığını söyledi. Coşkun şöyle devam etti:

"Ağrı kesici ya da antibiyotik bir kişide alerjik reaksiyonlar gösterirse, bu hemen gerçekleşir. Öğrendiğime göre Melike'de böyle bir durum söz konusu değil. İki gün sonra karın ağrısıyla hastaneye giderken yaşamını yitirmesi ile ilgili otopsi raporundan çıkacak sonuç önemli. Ancak diş hekimi ya da adı geçen hastanelerin bir ihmali olduğunu asla düşünmüyorum."

Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, olayın çok karmaşık olması nedeniyle çok yönlü bir soruşturma başlattıklarını söyleyerek, "Çok üzücü bir olay. Eğer hekim ya da hastane açısından ihmal varsa, gereken neyse o kesinlikle yapılacaktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS