Hükümetten "Öcalan" izni istedi

Hükümetten "Öcalan" izni istedi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK/KCK'lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevleriyle ilgili sorunun çözülmesi için kendisi ve yardımcısı Gültan Kışanak'ın İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüştürülmesine izin verilmesini istedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK/KCK'lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerine destek vermek için bugün beraberinde BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken ile birlikte Bingöl M Tipi Cezaevi'nin önünde basın açıklaması yaptı.

Cezaevi önünde toplanan partililere de hitap eden Demirtaş, "Bu iktidar halkımıza bayramı zehir etmek için yemin etmişçesine, her bayram öncesi bu halkın bayramını bir şekilde kutlamaması için elinden geleni yapıyor. Bütün bunlara rağmen halkımızın ve cezaevindeki arkadaşların ve personelinin de bayramı kutlu olsun" dedi.

Açlık grevlerinin 43'üncü gününe kadar hükümetten tek bir ses gelmedin barış için, akan kanın durması için açlık grevlerine girenlerin bedenlerini ölüme yatırdığını söyleyen Demirtaş, dün Adalet Bakanı'nın Sincan Cezaevi'ne gittiğini ve bu ziyareti önemsediklerini belirtti.

Demirtaş, Adalet Bakanı'nın girişimlerini destekleyeceklerini ve başka cezaevlerini de ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş, "Bayramda boş durmamalı. Ama öncelikle olarak talepleri duyduysa bu taleplere karşı ne yapacağını açıklamalıdır. Taleplerden biri Sayın Öcalan’ın sağlık, özgürlük ve güvenlik koşullarının oluşturulmasıdır. Eğer, Sayın Adalet Bakanı bu talebi duyduk diyorsa o halde geç kalmadan hemen bugün İmralı ile adım atması gerekiyor. Bakanın tek başına yetkisinin olmadığını biliyoruz. Tek başına bu siyasi meseleleri çözmeyeceğini biliyoruz. O halde eğer Adalet Bakanı bu sesi duyduk diyorsa Milli Güvenlik Kurulu'nda yada hükümet nezdinde, Başbakan nezdinde bu sorunu konuştuğunu ve çözdüğünü kamuoyuna açıklamalıdır. İmralı'nın önü açılmalıdır. Sayın Öcalan'ın önü açılmalı" dedi.

"İmralı'ya bizi gönderin"

Demirtaş, pratik bir öneri de bulunduğunu belirterek, "Eş başkanlar olarak bizler başvurmuştuk. İmralı'ya gitmek istediğimizi söylemiştik. Ailesini ve avukatlarını değil bizi gönderin. Eş başkanlar biz İmralı'ya gidelim. Türkiye’nin bütün cezaevlerine gidebiliyorsak İmralı'yada gidebilmeliyiz. Bu bir adım olur. Bu karşılıklı olarak meseleyi çözme konusunda ön açıcı bir tavır olur. Milletvekili olarak Türkiye’nin bütün cezaevlerine gidip görüşme yapabiliyoruz. Bu hakkımız yetkimiz var. Madem öyle İmralı'ya da gidelim. Sayın Öcalan'la biz görüşelim. Bu bir adım olarak gelişmeye devam etsin" diye konuştu.

Demirtaş, cezaevlerinde açlık grevinde olanların çok kararlı olduklarını bildiklerini belirterek, cezaevlerinin Tabipler Odası ve insan hakları örgütlerine açılmasını gerektiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS