Kılıçdaroğlu rest çekti: "Engel olamayacaksınız"

Kılıçdaroğlu rest çekti: "Engel olamayacaksınız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu'yu işgal edenlerin bile mitingleri, yürüyüşleri engelleyemediği gibi bugün de Cumhuriyete, Cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine el uzatanların Cumhuriyet coşkusuna engel olamayacaklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, yayımladığı Cumhuriyet Bayramı mesajında, cumhuriyetin bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi olduğunu vurguladı.

Laik Cumhuriyetin dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden insanın özgürleştirilmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin gericiliğe, bağnazlığa, tutuculuğa karşı aydınlık, çağdaşlık, ümmetten millete geçiş anlamına geldiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:
"Ne yazık ki günümüzün iktidarı da Cumhuriyeti içine sindiremeyenler de gecelerini gündüzlerine katarak Cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırmaya, yasaklarla Cumhuriyet kutlamalarını engellemeye çalışıyorlar. Bu konuda sinsi sinsi girişimlerini sürdürüyorlar.

Çok iyi biliyoruz ki dün emperyalizmin uzantısı, işbirlikçisi ve maşalarının topraklarımızı işgal ettiği şartlarda bile mitingleri, yürüyüşleri engelleyemeyenler gibi bugün de Cumhuriyete, Cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine el uzatanlar, cumhuriyet coşkusuna engel olamayacaklardır.

Çünkü 'Benim iki büyük eserim var biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e sözümüz var. CHP olarak halkla birlikte Cumhuriyeti, bütün kazanımları ve değerleriyle koruyacağız, savunacağız, yaşatacağız. 89 yıldan beri Cumhuriyet nasıl il, ilçe, belde ve köylerimizde coşkuyla kutlandıysa, yarın da o coşku ve heyecanla kutlanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Atatürk ve arkadaşları olmak üzere Cumhuriyeti ilan edenlerle bugünlere taşıyanları ve geleceğe taşıyacak olanları içtenlikle anıyor, saygılar, sevgiler sunuyorum."

İzmit'te Cumhuriyet Şöleni'ne katıldı

Partisinin İzmit İlçe Başkanlığı'nca düzenlenen Cumhuriyet Şöleni'ne katılan Kılıçdaroğlu, yoğun ilgi nedeniyle yaklaşık 100 metre yürüyebildi. Perşembe Pazarı'ndaki şenlik alanına partisinin otobüsüyle ulaşan Kılıçdaroğlu, alanda partililere hitap etti. Kılıçdaroğlu, "Yarın 29 Ekim, Ankara'dayım, Ankara'da olacağım. Elimde bir bayrak yurttaşlarım arasında olacağım. Deniyor ki, 'İstihbarat aldık, olaylar çıkacakmış, dolayısıyla töreni yapmayacaksınız'. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi baskıyı uygularlarsa uygulasınlar, halkla beraber elimizde bayrak, Mustafa Kemal önderliğinde Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşımak için mücadele edeceğiz" dedi.

"Hiçbir güç bizi Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaktan alıkoyamaz"

İzmit'teki genç arkadaşlarının Ankara'daki törene katılmak istediğini ancak partililerin, valiliğin, otobüslerini durdurduğunu söylediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca'ya hitaben de, "Cumhuriyetin, devletin valisiysen yasakçı düşünceden vazgeç. Yoksa bunun hesabını elbet bir gün soracağız. Hiçbir güç bizi Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaktan alıkoyamaz. Bayramı doğuda, batıda, güneyde, kuzeyde hiçbir güç engellemeyecek. Türkiye'nin bütün alanlarında, topraklarında bayramı hep beraber, bir yürek olarak kutlayacağız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından sanatçı Zülfü Livaneli konser verdi. Livaneli de dünyanın hiçbir yerinde milli bayramlarla dini bayramların çarpıştırılmadığını söylerek konserine başladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS