29 Ekim yürüyüşüne soruşturma!

29 Ekim yürüyüşüne soruşturma!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde başlatılan izinsiz yürüyüşle ilgili soruşturma açtı.

Soruşturma, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçu kapsamında yürütülecek.

Savcılığın ayrıca, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden gelecek raporlar doğrultusunda, "kasten yaralama", "görevli memura mukavemet" ve "kamu malına zarar" suçlarından da soruşturma açabileceği belirtildi.

Savcılık soruşturma kapsamında mitinge ilişkin görüntü kayıtlarını incelemeye aldı. Yapılan incelemenin ardından suç işlediği tespit edilen göstercilerin "şüpheli" sıfatıyla ifadelerinin alınması bekleniyor.

Bu arada polisin müdahale ettiği olaylarda 9'u polis 52 kişi yaralandı. Polis, yürüyüşe katılanlara biber gazının yanı sıra 2 ton su sıktı.

Ankara Valiliği'nin "İzinsiz gösteridir müdahale ederiz" diye izin vermediği "Seferberlik Yürüyüşü"ne katılanlara yapılan müdahalenin bilançosu ortaya çıktı. Yürüyüşte 5 bin polis görev alırken, 2 polis helikopteri de havadan güvenlik desteği verdi. Ankara'da çoğu sokak olmak üzere çok sayıda yol ulaşıma kapatıldı. Yürüyüşte 3'ü alanda olmak üzere 5 adet Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) kullanıldı.

2 ton su

Bu arada polis yürümek isteyen gruba önce gaz, ardından da TOMA'lardan basınçlı su sıktı. Polisin yürüyüşe katılanlara biber gazının yanı sıra 2 ton su sıktığı ortaya çıktı. Öte yandan olaylarda 9'u polis olmak üzere 52 kişinin yaralandığı belirtildi.

Polise göre 100 bin

Bu arada dünkü yürüyüşe katılanlarla ilgili polis kayıtlarına göre 100 bine yakın kişinin katıldığı belirtildi. Yürüyüşe katılanlar ise, Ulus'tan Anıtkabir'e kadar bir insan seli oluştuğunu ve mesafa göz önüne alındığında ise 250 binin üstünden kişinin yürüyüşe katıldığını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi hasar tespiti yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri de yürüyüş öncesi ve sonrasında otobüs duraklarına, pano ve yol işaretlerine asılan afişlerin kimin astığına yönelik tespit çalışması başlattı. Çalışmaların ardından bu afişleri asanlara 'Çevreyi kirletme cezası' verileceği kaydedildi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca dünkü olaylarda uğradığı zararı belirlemek için de çalışma başlattı. Yapılacak hasar tespit çalışması ardından Büyükşehir Belediyesi'nin, uğradığı zararı tanzim etmek için gösteriyi organize eden kurum ve kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunacağı ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS