Abdullah Gül: "Çift başlılık diye bir şey olmaz"

Abdullah Gül: "Çift başlılık diye bir şey olmaz"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "çift başlı yönetim" tepkisine yanıt verdi. Gül, "Yanlış anlamalara gerek yok. Herkesin dikkatli bir şekilde ne konuştuğumuza bakması lazım. Kutlamaların nezih geçmesin için yetkililerin dikkatini çekmemden daha doğal bir şey olamaz. Devlette çift başlılık diye bir şey olmaz" dedi.

Polis barikatlarının kaldırılması tartışmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko'yu kabulünden önce Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorusunu yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik, bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz" sözlerine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, yanlış anlamalara gerek olmadığını, herkesin gayet dikkatli bir şekilde ne konuşulduğuna bakması gerektiğini söyledi.

Gül, "Tabii yanlış anlamalara falan hiç gerek yok. Herkesin gayet dikkatli bir şekilde ne konuştuğumuza bakması lazım. Önce tabii Cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyet Bayramı'nın bütün ülkede nezih bir şekilde kutlanmasıyla ilgili yetkililerin dikkatini çekmemden daha doğal bir şey olmaz. Ayrıca çift başlılık gibi bir şey de olmaz. Memleket idaresinde, ülke idaresinde çift başlılık doğru da değildir. Böyle bir şey zaten söz konusu da değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Anayasamız, mevcut kanunlarımız hepimizin yetki ve görevlerini, sorumluluklarını zaten açıkça belirtmiştir. Bu bakımdan hepimizin yanlış anlamalara fırsat vermemesi gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.

Ankara'daki 29 Ekim yürüyüşüne izinsiz olduğu gerekçesiyle yapılan polis müdahalesine son verilip, barikatların kaldırılması, "talimatı kim verdi?" sorusunu gündeme getirmişti. Cumhurbaşkanı Gül'ün Ankara Valisi'ni çağırarak gerilime meydan vermemeleri yönünde talimat verdiğinin ortaya çıkması üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuya tepki göstermişti. Erdoğan, "Bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik, bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz" diye tepki göstermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS