Hamile işçiye ''ayrımcılık tazminatı'' yok

Hamile işçiye ''ayrımcılık tazminatı'' yok

Yargıtay'dan çok tartışılacak karar. Artık hamile olduğu için işinden atılan kadın işçiler kazanılmış haklarını ve işlerini geri alabilecekler. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, hamileliği nedeniyle işten atılan ve iş güvencesi tazminatı alan kadın işçiye, işverenin sadece ayrımcılık tazminatı ödenmesine karar veren yerel mahkeme kararını bozdu. Daire, "Sadece tazminat yetmez. Hamilelik iş akdinin feshi için yeterli sebep değildir. İşe iade gerekir" dedi.

İstanbul'da hamileliği nedeniyle doğum iznine ayrılan bir işçi, doğum izni bitiminde iş yerine gittiğinde işveren tarafından işten çıkarıldığını öğrendi.

İşe iade davası açıp kazanan ancak işe başlatılmayan kadına, iş güvencesi tazminatı, boşta geçen süre ücreti ile kıdem ve ihbar tazminatı ödendi.

Ancak kadın işçi, işten çıkarılma nedeninin hamilelik olduğu iddiasıyla ayrı bir dava açtı.

Kadıköy 1. İş Mahkemesi kararında işverenin kadına ayrımcılık yaptığına karar verdi. Temyize giden kararda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, hamileliği nedeniyle işten atılan ve iş güvencesi tazminatı alan kadın işçiye, işverenin bir de ayrımcılık tazminatı ödenmesine karar veren yerel mahkeme kararını bozdu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS