TBMM açlık grevlerini incelemeye aldı

TBMM açlık grevlerini incelemeye aldı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Bolu F Tipi ve Bolu T Tipi cezaevlerinde açlık grevindeki 25 hükümlüyü dinleyecek. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün eylemin bitirilmesi için katkılarının bulunması durumunda memnuniyet duyacaklarını belirterek, "Bunların başka yöntemlerle, konuşarak demokratik ortamlarda çözülmesini arzu ediyoruz" dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve komisyon üyeleri, Bolu F Tipi ve Bolu T Tipi cezaevlerinde açlık grevindeki 25 hükümlüyü dinleyecek. Ayhan Sefer Üstün eylemin bitirilmesi için katkılarının bulunması durumunda memnuniyet duyacaklarını belirterek, "Hem cezaevinde, hem dışarıda insanların hangi sebepten olursa olsun böyle bir eylem içinde olmalarını arzu etmiyoruz. Bunların başka yöntemlerle, konuşarak demokratik ortamlarda çözülmesini arzu ediyoruz. Parlamento zemini bunun için önemli" dedi.


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Cezaevleri İnceleme Alt Komisyonu üyeleri, Bolu F Tipi Cezaevi ve Bolu T Tipi Cezaevi'nde açlık grevi yapan 25 mahkum ile görüşmek için bugün Bolu'ya geldi. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, minibüsle gelen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevlerini İnceleme Alt Komisyonu Başkanı Ak Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, komisyon üyeleri Ak Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız, Ak Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, Ak Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'yü valiliğin önünde karşıladı.


"Bir resmi görev için geldik"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ayhan Sefer Üstün, "Bir resmi görev için geldik. F tipi ve T tipi cezaevlerinde incelemede bulunarak bir rapor haline getireceğiz. Her iki cezaevinde toplam 25 hükümlü ve tutuklu açlık grevi eylemini yapıyor. Bunların durumlarına bakacağız, sağlık durumlarına bakacağız. Kendilerini dinleyeceğiz. Elbette bizim de onlara bir takım söylenecek sözlerimiz var. İstiyoruz ki ülkemiz de hiç kimse böyle bir eylem içinde bulunmasın. Aylarca aç kalmayı 1 öğün dahi aç geçirmesini arzu etmiyoruz. Kendilerini bu anlamda dinleyeceğiz.

Bu eylemin bitirilmesi açısından komisyonumuz olarak bir katkımız olabilecekse bundan memnuniyet duyarız. Arkadaşlarımızın da bu eylemden vazgeçmeleri. Şu anda demokratik bir ortam var Türkiye'de. Her platforma her türlü söz söylenebiliyor. Her türlü talep dile getirilebiliyor. Demokratik kanalların açık olduğu ortamda öncelikli bu kanalların işletilmesini arzu ediyoruz. Yetkililerden ve sorumlululardan bazı süreçlerin başlatılması açısında bir takım söylemlerde ifade ediliyor. Bu süreçlerin sağlıklı işlemesini arzu ediyoruz" dedi.


Objektif bir inceleme ve rapor


Objektif bir inceleme yapıp rapor hazırlayacaklarını belirten Ayhan Sefer Üstün, "Hem cezaevinde, hem dışarıda insanların hangi sebepten olursa olsun böyle bir eylem içinde olmalarını arzu etmiyoruz. Sorunun çözümünün başka yöntemlerle, varsa sorunlar ve var olduğu iddia ediliyor. Bunların başka yöntemlerle, konuşarak demokratik ortamlarda çözülmesini arzu ediyoruz. Parlemento zemini bunun için önemli. Diyalog ve süreçler bunun için var. Bu süreçler yürütülmeli. Bakacağız, içeride doktorlarımız da yanımızda olacak. İnsan hakları izleme örgütümüzün elemanı da olacak. Her partiden arkadaşlarımız burada. Objektif bir inceleme yapacağız. Raporumuzu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS