Başbakan Erdoğan'dan olimpiyat sitemi

Başbakan Erdoğan'dan olimpiyat sitemi

Başbakan Erdoğan, son olimpiyatlarda Türk sporcuların kazandığı başarılara dikkati çekerek, "Beklediğimiz madalyaları alabildik mi? Alamadık. Öz eleştiri yapmamız lazım" dedi.

Başbakan Erdoğan, 2012 Olimpiyatları'nda madalya alan sporcular, aileleri ve antrenörleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Londra Olimpiyatları'nda ve Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi temsil eden sporcuları kutlayan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın "görkemli, ihtişamlı" binasının gençliğe ve spor camiasına hayırlı olmasını diledi.

Son seçimlerden sonra devlette bir yapılanma hareketi olduğunu belirten Erdoğan, bu süreçte 8 devlet bakanlığının kaldırıldığını, yalnızca 4 başbakan yardımcılığı ihdas edildiğini anımsattı. Erdoğan, bakanlıkların tamamını icracı bakanlıklar haline getirdiklerine dikkati çekerek, daha önce gençliğe ve spora yönelik ayrı bir bakanlığın bulunmadığını, bunun Milli Eğitim Bakanlığı altında götürüldüğünü hatırlattı.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz dedik ki, gençlik ve spor başlı başına bir konu, başlı başına bir olay. Öyleyse gençlik ve spora yönelik bir bakanlık kurmamız lazım. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı kurduk. Tabii bu süreç içinde gerek sporda fiziki şartların oluşturulması, fiziki mekanların süratle oluşturulması, gerekse sporun bir merkezden tüm kaynaklarının oluşturulmak suretiyle teşvik edilmesi, teşkil edilmesi önem arz ediyordu, bunun adımlarını attık. Tabii talihsizlik ki hemen olimpiyatlarla da bu süreç iç içeydi."

Tekvandoda bulunulan yerin çok daha ilerisinde olunduğuna inandığını anlatan Erdoğan, Türkiye'de altyapı, kalite ve kapasitenin bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan, olimpiyatlarda da bunun ispat edildiğini belirterek, bazı kayıpların kıl payı olduğunu, bunların da giderileceğini dile getirdi.

"Güreş ata sporu"

Güreşin ata sporu olduğunu anlatan Erdoğan, "Biz silme götürmüşüz bir zamanlar olimpiyatlarda ama şimdi maalesef hep dökülmeye başladık. Şimdi asrın güreşçisi federasyon başkanı oldu. O da şimdi sorumluluğun idraki içinde bu işte inşallah işi çok daha farklı bir şekilde ele alıp... Birlikte el ele verip güreşte de bizim bunları toparlamamız lazım. Aynı şekilde yüzmede... Buralarda madalya çok. Atletizmde olimpiyat dendi mi, bu işin bir numarası atletizmdir. Atletizmde de bakıyorsunuz Afrika'daki ülkeler ne kadar madalya varsa alıp götürüyorlar. Artık nasıl Aslı, Gamze gibi kardeşlerimiz, yavrularımız çıkıp orada evelallah bu işi silip süpürdüyseler, bir ve iki arka arkaya, böyle bir şey aldıysalar, inanıyorum ki bundan sonra da yine bunu çoğaltarak devam ettireceğiz."

"Yattığı yerde 109 kilo kaldırıyor"

Erdoğan, paralimpikte de sporcuların başarılarını eşi ve kızıyla hayranlıkla seyrettiklerini ifade ederek, şunları belirtti: "Bakıyorum kızlarımıza halterde yattığı yerde 109 kilo kaldırıyor. Bana sorsan ben kaldıramam. Bunlar tabii bizim hep iftihar vesilemiz oldu. Bize düşen tabii marifet iltifata tabidir, buradan hareketle çünkü iltifatsız marifet zayidir. Böyle bir hakkımız yok. Bu millet sizlerin o gayretiyle o ortaya koyduğunuz performansla getirdiğiniz madalyalarla tabii ki övünüyor. Beklediğimiz madalyaları alabildik mi? Alamadık. Öz eleştiri yapmamız lazım. Ama inanıyorum ki bizim çok gerimizde olması gereken, gerçi soydaşlarımız, mesela bir Azerbaycan bakıyorsunuz nerelerden geldi nereye çıktı. Öbür tarafta bir Kazakistan bakıyorsunuz nereden geldi nereye gitti. Biz 75 milyonluk Türkiye'yiz. Bu konularda bizim mazimiz çok daha farklı. Bu işi inşallah başaracağız, çok daha iyi bir konuma getireceğiz."

Türkiye'nin Londra Olimpiyatları'nda rekor sayıda branş ve sporcuyla temsil edilmesine rağmen bu sayıya oranla madalya yakalanamadığına işaret eden Erdoğan, "Ama önümüzde inşallah Rio var. Orada bu kaybettiklerimizi yakalayacağız. 'Durmak yok' diyeceğiz, 'yola devam' diyeceğiz. İnşallah çok daha farklı başarıları yakalayacağız" diye konuştu.

"Alkol müptelası oldu.."

Erdoğan, sporcular ve aileleriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sporculara şu sözlerle hitap etti: "(Ödüllerinizi iyi değerlendirin) diyorum. Çünkü bütün ödülleri bazen çok cömertçe kaybedenler oluyor. Bunlar da bizi ayrıca üzüyor. 'İyi değerlendirin ki geleceğiniz için onlar da size ayrı ama çok önemli bir katkı sağlasın'
diyorum. Zira bizim devlet yönetiminde ve ekonomide bir prensibimiz vardır. Eğer para insanı yönetirse o insan kayıptadır. Ama insan parayı yönetirse o zaman kazançtadır. Olay bu kadar basittir. Para insanı yönetir mi? Evet, yönetir.

Toplumun içinde mafya çok. Hemen bakarsınız, o parayla beraber girer, o bir virüstür, onunla beraber aldatır ve o başarılı insan bir anda bakarsın kaybolup gider. Böyle örnekler var mı? Olimpiyat şampiyonlarımızın içinden, dünya şampiyonlarımızın içinden neleri biz kaybettik. Kimisi alkol müptelası oldu, kimisi esrar, eroin müptelası oldu, kayboldular gittiler. Aman sizler bunlara çok dikkat edin ve yere sağlam basın. Şu anda nasıl böyle sağlamsanız, güvendeyseniz inşallah bundan sonra da bu şekilde geleceğe yürüyün."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS