Arınç: "Türkiye ve İsrail görüşmeli"

Arınç: "Türkiye ve İsrail görüşmeli"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye ve İsrail'in, hiç olmazsa birbirleriyle Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması konusunda görüşmesi gerektiğini söyledi.

ArınçKKTC'nin kuruluşunun 29. yıldönümü nedeniyle Swiss Otel'de verilen resepsiyona katıldı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, İsrail'in Gazze'ye saldırarak Hamas'ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları Komutanı Ahmet el-Caberi'yi ''şehit etmesinin'', şehirdeki hedefleri vurmasının insanlık dışı bir davranış ve facia olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığının diplomatik bir dille saldırıyı kınadığını hatırlatan Arınç, ''Saldırıların bir an evvel durmasını bekliyoruz. Netanyahu'nun bir açıklaması oldu devam edeceği şeklinde. Geçmişte Gazze'de yaşanan acı olayların tekrarlanmamasını istiyoruz. Masum insanların hayatını kaybetmemesini bekliyoruz. Bu saldırıların hiçbir ahlakı dayanağı, hukuki dayanağı yoktur'' diye konuştu.

Türkiye'nin konu hakkında gereken her türlü çabayı göstereceğini kaydederek, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin şu anda dondurulmuş olduğunu hatırlattı.

Arınç, ''Yine de iki ülkenin bu olay dolayısıyla hiç olmazsa birbirleriyle bu facianın veya saldırıların durdurulması konusunda görüşmesi lazım'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konu hakkında yaptığı açıklamanın herkesin ortak düşüncesini yansıttığını ifade eden Arınç, İsrail'in geçmişte yaptığını bugün de yapmak istediğini ancak bunun yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS