Gazeteci Cüneyt Ünal Türkiye'de

Gazeteci Cüneyt Ünal Türkiye'de

El Hurra televizyonu adına gittiği Suriye'de 87 gündür rehin tutulan gazeteci Cüneyt Ünal, Yayladağı Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi. Eşi ile kameraların önüne geçen Ünal, gözyaşlarını tutamadı.

Ünal, CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz ve Ankara Milletvekili Levent Gök'ün de yer aldığı 9 kişilik heyetle Suriye tarafındaki Kesep Sınır Kapası'ndaki işlemlerin ardından Türkiye'ye geçti.

Yayladığı Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye giren Ünal, daha sonra gerekli işlemlerin yapılması için gümrük binasına alındı.

Ünal, Türkiye'ye girişinde yaptığı açıklamada, ''Ülkeme gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Neler söyleyeceğimi şu an bilemiyorum'' diye konuştu.

Bu arada, Nuray Ünal da eşiyle görüşmek üzere gümrük binasına geldi.

Dün ilk kez sıcak yatak gördüm


Türkiye'ye giriş yapmasının ardından işlemleri tamamlanan Ünal, beraberindeki heyetle basın mensuplarının karşısına çıktı.

90 gündür hapishanede hiç konuşamadığını, hücrede tek başına olduğunu ve bu nedenle konuşmasında bazı sorunlar olabileceğini söyleyen Ünal, 90 gün sonra yuvasına dönüp, eşine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu anlattı.

Ünal, eşi Nuran Ünal'a sarılarak bir süre gözyaşı döktü.

Ailesine kavuşmasının çok mutluluk verici olduğun aktaran Ünal, tüm meslektaşlarına, çaba gösteren milletvekillerine ve tüm emek verenlere teşekkür etti.

"2 metrekarelik bir alandaydım"

Suriye'de yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Ünal, şöyle konuştu:

"90 gün boyunca hapishanedeydim, 2 metrekarelik bir alandaydım. Gözümü her açtığımda karşımda soğuk bir duvar, gözümü her kapattığımda da soğuk bir duvarın hissi vardı yüzümde. Tek bir battaniyeyle yerde, betonda yattım, 90 gün boyunca. Ama şimdi evimdeyim ve dün ilk kez sıcak bir yatak gördüm. Ve eşime kavuştum, aileme kavuştum. Anlatacağım ama heyecanlıyım, mutluyum başka bir tarifi yok yani."

Kendisine iyi davranıldığını, herhangi bir şiddet görmediğini anlatan Ünal, şöyle devam etti:

"Şiddet anı çatışma bittikten sonra Halep halkı beni muhalif askerlerden zannettikleri için, elimde herhangi bir şey olmadığı için, Suriyeli askerlere teslim edinceye kadar bir darp olayı yaşandı, orada güzel bir dayak atıldı. Onun dışında Suriyeli devlet askerlerine teslim edildikten sonra herhangi bir sıkıntı yaratmadı, aksine çay ve su ikram ettiler. Daha sonra da aynı günün akşamı askeri bir hapishaneye götürüldüm. O akşam da ifadem alındı."

Öldürülen Japon gazeteci Yamamoto

Ünal, Halep'te öldürülen Japon kadın gazeteci Mika Yamamoto ile yaşadıklarını da anlatarak, eşi Kazutaka Sato ile bir süre konuştu.

Bulunduğu hapishaneye Yamamoto'nun fotoğraf makinesinin getirildiğini belirten Ünal, sadece fotoğraf makinesini gördüğünü başka bir şey hatırlamadığını söyledi.

Nuran Ünal da eşi geldiği için çok mutlu olduğunu belirterek, 90 günden beri çok şeyler yaşadığını söyledi.

Suriye'ye giden heyete teşekkür eden Ünal, "Bizleri yalnız bırakmayan gazeteci arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum. 90 gün boyunca bizi geceli gündüzlü yalnız bırakmayan Elif Ural ve Ahmet Algüvercin'e çok teşekkür ediyorum" dedi.

Bashar'ın eşi: "Çocuklarıma ne diyeceğim"

Basın toplantısında sonra Cüneyt Ünal'ın yanında olan ve haber alınamayan Bashar Fehmi Kadumi'nin eşi Arzu Kadumi ağlayarak gazetecilere açıklama yaptı.

Eşinin durumundan endişe etiğini belirten Arzu Kadumi, "Bashar nerede, Cüneyt geldi ama Bashar'dan haber yok. Ben çocuklarıma cevap veremiyorum. Öldüyse ölüsünü getirsinler, 5 ve 10 yaşındaki çocuklarıma ben ne diyeceğim" diye konuştu.

Cüneyt Ünalİ İstanbul'a geldi


90 gündür Suriye'de tutuklu bulunan ve Şam'da CHP heyetine teslim edilen Türk gazeteci Cüneyt Ünal, İstanbul'a geldi. Önce Ankara'ya gelen Gazeteci Cüneyt Ünal, buradan da eşiyle birlikte Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla saat 20.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na indi. Atatürk Havalimanı İç Hatlar Geliş Terminali'nde kendisini bekleyen gazetecilere "Yorgunum evime gitmek istiyorum" diyen Ünal, eşiyle birlikte bindiği bir taksiyle havalimanından ayrılarak, Eyüp'teki evine gitti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS