Erdoğan: "Tabularla İslam'ı gölgeleyemeyiz"

Erdoğan: "Tabularla İslam'ı gölgeleyemeyiz"

Başbakan Erdoğan, ''Biz Sünnilik, Şiilik bu tür tabular içinde İslam'ı gölgeleyemeyiz'' dedi.

Avrasya İslam Şurası'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Sünnilik, Şiilik bu tür tabular içinde İslam'ı gölgeleyemeyiz. Bizim için tek belirleyici İslam olmalıdır. Mezhepler değil'' ifadelerini kullandı.

''Mezhepleri tabu haline getirmek suretiyle birbirimize düşemeyiz'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Şuan Suriye'deki gidiş maalesef o yönedir ve acımasızca Suriye'de yapılan bu katliamların altında da bu yatmaktadır'' şeklinde konuştu.

İslamofobyaya karşı uluslararası önleyici tedbirler alınması gerektiğini ve öncelikle BM'nin bu doğrultuda bir çalışma başlatarak, ülkelere bu konuda yol gösterecek olan gerekli hukuki alt yapıyı bir an önce oluşturmasını beklediklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ha şunu söyleyeyim. Uluslararası toplantılarda gündeme getiriyorum ve bundan sonra getireceğim. Burada da getiriyorum. Peki 'BM'ye ne kadar güveniyorsun' dediğiniz zaman, onu da söyleyeyim, güvenmiyorum. Çünkü; savaş şartlarının oluşturduğu bir yapının bugünkü tezahürü adil değildir. Yapı, adil değildir.''

"BM Güvenlik Konseyi sadece seyrediyor"

Başbakan Erdoğan, Suriyeli göçmenler konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin üzerine düşeni yapmadığını söyledi.

Güvenlik Konseyi'nin sadece seyrettiğini ve nasihat ettiğini kaydeden Erdoğan, ''Netice var mı? Yok. Peki bu kurum niye kuruldu? Dünya barışını tesis için. Dünya huzuruna katkıda bulunmak için. Eğer bunu başaramıyorsa, bunu sağlayamıyorsa, o zaman ne anlamı var'' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS