"Anadilde savunma" Meclis gündemine gelecek

"Anadilde savunma" Meclis gündemine gelecek

Açlık grevleri süreci AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda da gündemdeydi. Toplantıda bazı MYK üyeleri anadilde savunmaya ilişkin çekince belirtti. Ancak tasarının özü değiştirilmeden Genel Kurul'dan geçmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya kurul üyesi olmamalarına karşın Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

İki bakan grev sürecine ilişkin kurul üyelerine bilgi verdi.

Açlık grevlerinin sona ermesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Meclis gündeminde olan anadilde savunma hakkında ilişkin değerlendirme de yapıldı.

Düzenlemenin detaylarına ilişkin bilgi verilen toplantıda tasarıya bazı eleştiriler getirilse de değiştirilmemesi yönünde karara varıldı.

Edinilen bilgilere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu aşamada düzenlemenin AK Parti'nin kongre taahütleri arasında olduğuna vurgu yaptı.

Karara göre, tasarı Adalet Komisyonu aşaması tamamlandıktan sonra büyük ihtimalle de gelecek hafta içinde Genel Kurul gündemine alınacak.

Alt komisyona sevk edildi

Öte yandan TBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda "anadilde savunma hakkı" olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı alt komisyona havale etti.

Komisyon, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya'nın başkanlığında toplandı. İyimaya, tasarı komisyona geldiği zaman, "tasarıyı bir günde müzakere ederiz ve çıkarırız" dediğini, ancak tasarıyı incelediği zaman, alt komisyon çalışmasının zorunlu olduğunu gördüğünü ifade etti. İyimaya, alt komisyondan raporunu 26 Kasım Pazartesi günü vermesini isteyerek, tasarının üst komisyonda 27 Kasım Salı günü görüşülmesini planladıklarını kaydetti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS