Rusya: "Suriye konusunda ABD ile farklıyız..."

Rusya: "Suriye konusunda ABD ile farklıyız..."

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizi konusunda ABD ile farklı konumlarda olduklarını söyledi.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği toplantısına katılmak üzere Kamboçya'ya giden Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi.

Lavrov, görüşme sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye krizi konusunda ABD ile hala anlaşamadıklarını ve farklı konumlarda olduklarını belirtti.

Filistin-İsrail arasındaki gerilime de değinen Lavrov, "Bölgede en kısa zamanda ateşkes sağlanması konusunda ABD ile aynı görüşleri paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın ateşkes sağlanması için Hamas ve İsrailli yetkililerle çalıştığını dile getiren Lavrov, Arap ülkelerinin girişimlerini de desteklediklerini kaydetti.

Rusya-ABD ilişkilerine de değinen Lavrov, ABD tarafından kabul edilen ve bazı Rus bürokratların ABD'ye girişini engelleyecek olan "Magnitsky Yasasına" tepki gösterdi.

Lavrov, "Rusya'nın bu yasaya gerekli cevabı vereceği konusunda sayın Clinton'u uyardım. Kendisi de bu cevabı vereceğimizi biliyor" dedi.

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitsky'ın, 2009'da Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından, ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.

Bu kapsamda söz konusu yasa, bazı Rus bürokratlara ABD'ye girişinin engellenmesini öngörüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS