Türkiye'den Patriot başvurusu

Türkiye'den Patriot başvurusu

Türkiye'den Patriot başvurusu

Türkiye NATO'dan ulusal hava savunma sisteminin takviyesinin desteklenmesi talebinde bulundu. Tüm NATO üyelerinin ise Türkiye'nin Patriot talebine olumlu yaklaşma sözü verdiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'de devam etmekte olan krizin Türkiye'nin ulusal güvenliğine oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, Vaşington Antlaşmasının IV. Maddesi çerçevesinde Türkiye'nin talebi üzerine 26 Haziran ve 3 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen Konsey toplantılarındaki istişareleri müteakiben, Türkiye'nin ulusal hava savunmasının Müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO'dan resmen talep edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Bu talebimiz, tarafımızdan NATO'da bugün yayımlanan bir mektupla resmen gündeme getirilmiştir. NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır" denildi.

NATO olumlu

Tüm NATO üyelerinin Türkiye'nin Patriot talebine olumlu yaklaşma sözü verdiği bildirildi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Türkiye'nin bir mektupla Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO'dan resmen Patriot füzesi talebinde bulunmasının ardından akşam saatlerinde toplanan NATO büyükelçilerinin tamamının "Türkiye'yle tam dayanışma içinde olduklarını ve bu talebi olumlu şekilde değerlendireceklerini söylediklerini" aktardı.

NATO içinde Patriot füze bataryalarına sahip 3 ülkeden (ABD, Almanya ve Hollanda) yapılan açıklamalarda da Türkiye'nin talebine olumlu yaklaşıldığı belirtilmişti.

Hollanda Türkiye'ye keşif heyeti gönderecek

Bu arada  AA'nın haberine göre; Hollanda, Türkiye'nin, Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO'dan savunma amaçlı talep ettiği Patriot füzeleri başvurusu üzerine inceleme yapmak üzere bir keşif heyeti gönderecek.

Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, askeri tavsiyenin, karar vermelerinde rol oynayacağını söyledi.

Hollanda resmi televizyon kanalı NOS'a açıklamada bulunan Savunma Bakanı Plasschaert, NATO'ya iletilen talebin Hollanda'ya da ulaştığını belirterek, söz konusu füze savunma sisteminin sadece savunma amaçlı olacağını, saldırı ya da uçuşa yasak bölge uygulamasının desteklemeyeceğini ifade etti.

ABD: "Talebe olumlu yaklaşıyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise, ABD olarak Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebine olumlu yaklaştıklarını söyledi. Toner, günlük basın brifinginde Türkiye'nin Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO'dan resmen Patriot füzesi talebinde bulunmasıyla ilgili bir soru üzerine, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve buna (Türkiye'nin talebine) olumlu yaklaşıyoruz" dedi. "Elbette, yakın müttefikimiz Türkiye'yi korumak için elimizden gelen her şeyi yapmak isteriz" ifadesini kullanan Toner, konuyla ilgili ayrıntıların ise Brüksel'deki NATO toplantısında görüşülmekte olduğunu sözlerine ekledi.