Anaokulunda ölümde suçlu Bakanlık ve Valilik

Anaokulunda ölümde suçlu Bakanlık ve Valilik

Anaokulunda ölümde suçlu Bakanlık ve Valilik

2.5 yıl önce, anaokulunda lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden minik Efe Boz'u hatırlayacaksınız. Hukuk mücadelesini sürdüden minik Efe'nin ailesi, idari mahkemede açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği'ni suçlu bularak, 275 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Olay 12 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul Maltepe'de Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda meydana gelmişti. Anasınıfı öğrencisi Efe Boz, tuvaletteki lavabonun üzerine düşerek boğazını kesmesi sonucu, kan kaybından yaşamını yitirdi.

O günden beri hukuk mücadelesini sürdüren acılı ailenin, İstanbul 6'ıncı İdare Mahkemesi'nde açtığı tazminat davası sonuçlandı.

Bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar veren mahkeme, rapor doğrultusunda, İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı'nı kusurlu buldu. Baba Kemal ve anne Nurdan Boz için 100'er bin, abla Yağmur Boz için de 50 bin lira olmak üzere 250 bin lira manevi tazminat cezasına çarptırdı.

Ayrıca, aileye 25 bin lira da maddi tazminat cezası ödenmesine hükmedildi. Mahkemenin kararı sonucu, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü aileye toplam 275 bin lira ödeyecek.