Gül: "Kendimizi çıkmaz sokaklara itmeyelim"

Gül: "Kendimizi çıkmaz sokaklara itmeyelim"

BDP'li milletvekilleri ile Aysel Tuğluk'un dokunulmazlığının kaldırılması tartışmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Terör, kan, şiddet, şiddeti teşvik edici konuşmaların hiçbiri tasvip edilemez" dedi. Ancak Gül, geçmişte DEP'li 10 milletvekilinin tutuklanmasını hatırlatarak, "Kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım" yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gül, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, BDP'li 9 milletvekilliyle Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesi ile ilgili bir soruya, "Terör, kan, şiddet, şiddeti teşvik edici konuşmalar, bunların hiçbiri tasvip edilemez. Demokrasilerde bunların hiçbirinin yeri yoktur" yanıtını verdi.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçmişte denediğimiz kendi siyasi tarihimizden, yakın siyasi tarihimizde de olup bitenlerden örnekler var. Dolayısıyla kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım. Burada herkesin sorumluluğu vardır. Milletvekilleri açısından konuştuğumuza göre bütün milletvekillerinin, hepsinin sorumluluğu vardır. Yoksa geçmiş şeyler tekrarlanırsa onların da bizi bir yere götürmediğini gördük"

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu:
Cumhurbaşkanı Gül, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun kurulmasının önemine dikkati çekerek şunları söyledi:

''Türkiye'de demokrasinin geldiği durumu gösterir. Tabii ki orası mahkeme değil, Türkiye'nin siyasi tarihini araştırıyorlar, TBMM adına. Orada önemli rol alanlar, hayatta olanların dinlenmesi, bunlar çok iyi. Belgeler haline gelmiştir, çok değerli bir belge haline gelmiştir. Bunlara itirazlar var ama hepsini topladığınızda çok büyük anlam ifade etmektedir. En azından bunlar caydırıcıdır.'' dedi.

Patriot füze talebi:
Gül, Türkiye'nin talep ettiği Patriot füzeleriyle ilgili de ''Güvenliğin bölünmezliği bir bütünlüktür. NATO bünyesi içerisinde bir kısmının güvenliğini sağlayalım bir kısmını sağlamayalım anlayışı yoktur. Bu çerçeve içerisinde bunlar ihtiyati tedbirlerdir. Kesinlikle saldırı amacı söz konusu değildir, savunma amaçlıdır. Riskleri tamamen minimize etmek içindir'' değerlendirmesinde bulundu.

Suriye konusu:
Abdullah Gül, ''Şu anda açıkçası Türkiye'ye karşı açık bir tehdidin, tehlikenin gerçekleşeceğine çok fazla ihtimal vermiyorum, Suriye tarafından. Çünkü bu bir çılgınlık olur'' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS